Λύγισε στην Ουγγαρία και τώρα… τρέχει

Την δεύτερη ήττα της (79-68) σε ισάριθμα παιχνίδια στην φάση των “16” του Basketball Champions League γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία απέναντι στην Χάποελ Χολόν.

Με φρενήρη ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την Χάποελ Χολόν να προηγείται με 6-5 μετά από δύο λεπτά στον αγώνα. Με πόντους των Τίλμαν και Ραντλ η ΑΕΚ πήρε τα ηνία με 10-8 μετά από ένα τρίλεπτο στην αναμέτρηση. Η “Ένωση” πατούσε εξαιρετικά στο παρκέ και με καλάθια των Τίλμαν και Ραντλ πήρε διαφορά 5 πόντων, 16-11. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, ήταν ανθεκτική στο γρήγορο τέμπο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 3 πόντους διαφορά, 26-23.

Με ένα γρήγορο 10-0 ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο η Χολόν, η οποία προηγήθηκε με 33-26 με τον Άρτζι να έχει 14 πόντους. Η ΑΕΚ απάντησε με Νετζήπογλου και Νάιτ για το 33-30 αλλά οι Ισραηλινοί βρήκαν και πάλι λύσεις για το 37-30 στο 15′. Οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα με τρίποντο του Χάρις και βολή του Κρόφορντ για το 46-35 στο 19′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-38, υπέρ των Ισραηλινών.

Με τρίποντο του Νάιτ μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο (46-41 στο 21′) με τον Χάρις να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 49-41. Η “Ένωση” είχε βελτιώσει την άμυνα της και το ζητούμενο ήταν να αποκτήσει σταθερότητα στην επίθεση. Ο Τίλμαν, παρότι φορτωμένος με τρία φάουλ έκανε καλή δουλειά στο ζωγραφιστό (10π. 7ρ.), την στιγμή που ισραηλινή ομάδα είχε μείνει χωρίς σκορ για περίπου 3’ (49-43 στο 25’). Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν την συγκέντρωση τους για λίγα λεπτά και το σύνολο του Σάερφ επανάφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+10, 53-43 στο 26’). Το ισραηλινό προβάδισμα παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (57-46 στο 28’), με τον Χόλινς να ροκανίζει την διαφορά στο -7 (57-50 στο 29’), έπειτα από καλή άμυνα. Ο Χανότσι με το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση έστειλε και πάλι την διαφορά στο +10 (60-50), ενώ ο Μόργκαν με 1/2 βολές έγραψε το 61-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ραντλ με το τρίτο του τρίποντο μείωσε στους 6 πόντους (60-54 στο 31′) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ωστόσο η Χάποελ Χολόν έστειλε και πάλι το προβάδισμα της στο +10 με σερί 4-0 (64-54 στο 32′). Το αρνητικό για την “Ένωση” ήταν ότι είχε συμπληρώσει πολύ νωρίς στο δεκάλεπτο τα 5 ομαδικά φάουλ, γεγονός που την έκανε περισσότερο ευάλωτη στην άμυνα. Το σύνολο του Σάερφ πήγαινε περισσότερο σε σετ επιθέσεις προκειμένου να ροκανίσει τον χρόνο, διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα. Ένα μίνι ξέσπασμα των “κιτρινόμαυρων” μείωσε την διαφορά στο -7 (71-64 στο 37′), ενώ ο Νάιτ με δίποντο έριξε το ισραηλινό προβάδισμα στους 5 πόντους (71-66 στο 38′) δίνοντας ελπίδες ανατροπής στην ΑΕΚ. Το γκολ-φάουλ του Σμιθ έδωσε τέλος στο “κιτρινόμαυρο σερί”, με τον Αμερικανό στην συνέχεια διαμορφώνει το 75-68 στο 39′ γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του, με το τελικό 79-68 να αφήνει την ΑΕΚ χωρίς νίκη μετά τη δεύτερη αγωνιστική του TOP-16 του Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

Χάποελ Χολόν: Άρτζι 16 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρόφορντ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μισγάβ 2 (0/7 σουτ, 7 ασίστ), Βάνχουιν 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόσον 5 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΑΕΚ: Αγραβάνης 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλινς 2 (1/4 σουτ), Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).//Κ.