Λύγισαν στην παράταση οι Λέικερς | Τα αποτελέσματα της βραδιάς

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και η παρέα του άγγιξαν μία… τρελή ανατροπή, επιστρέφοντας από το -18, ωστόσο γνώρισαν την ήττα στον έξτρα χρόνο με 133-122 από τους Σίξερς.

Ένα απίθανο παιχνίδι σημειώθηκε στη Φιλαδέλφεια, καθώς οι Λέικερς επέστρεψαν από το -19 και από το -9 στα τελευταία 34 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας της περιόδου, στέλνοντάς το στην παράταση. Οι Σίξερς, όμως, βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη με 133-122 και να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 13-12.

Η ομάδα της Φιλαδέλφεια ξέφυγε με 31-20 στην πρώτη περίοδο, τη στιγμή που ο Τζοέλ Εμπίντ μετρούσε ήδη 20 πόντους. Οι Λέικερς επέστρεψαν στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να το καθαρίζουν, αποκτώντας προβάδισμα με 102-84 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Οι “λιμνάνθρωποι” αντέδρασαν και παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ με 9 πόντους, 34 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, κατάφεραν να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση, στην οποία οι Σίξερς βρήκαν λύσεις και έφτασαν στη νίκη.

Ο Εμπίντ, με 38 πόντους και 12 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Μέλτον πρόσθεσε 33 πόντους και ο Τζέιμς Χάρντεν 28 πόντους και 12 ασίστ. Για τους Λέικερς, ο Ντέιβις είχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ριβς είχε 25 πόντους και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 23.//

Τα δωδεκάλεπτα: 31-20, 61-59, 93-83, 120-120, 133-122

Σίξερς: Τάκερ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάρις 14 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Εμπίντ 38 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Χάρντεν 28 (3 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 λάθη), Μέλτον 33 (8/12 τρίποντα, 7 κλεψίματα), Ριντ, Χάρελ, Τάιμπουλ 9 (1), Μίλτον 6, Κορκμάζ 2 (1/5 σουτ)

Λέικερς: Ντέιβις 31 (12 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπέβερλι 9 (1), Σρούντερ 4, Γουόκερ 15 (3), Μπράουν, Μπράιαντ 3 (1), Γουέστμπρουκ 12 (4/14 σουτ, 1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ριβς 25 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)