Λιμνιάτης: «Δικαιούμαστε μία μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Αμαρουσίου είδε την ομάδα του να μπαίνει με το… δεξί στις υποχρεώσεις της στην Basket League, αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, με σκορ 85-79. Έτσι, ο Έλληνας τεχνικός ανέφερε πως το σύνολό του δικαιούταν μία μεγάλη νίκη.

Το Μαρούσι κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το “Παλατάκι”, με σκορ 85-79, κάνοντας το… ιδανικό ποδαρικό στο 2024. Έτσι, ο Γιώργος Λιμνιάτης ανέφερε πως η ομάδα του έκανε στον “Δικέφαλο του Βορρά”, ό,τι έπρεπε να είχε κάνει στην ΑΕΚ, δικαιούμενη μία μεγάλη νίκη, σε ένα μεγάλο ματς.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Είχαμε συζητήσει ότι δικαιούμαστε μια μεγάλη νίκη. Δεν το κάναμε με την ΑΕΚ στα Λιόσια και το πετύχαμε σήμερα στο Παλατάκι. Δείξαμε χαρακτήρα και πίστη σε αυτό που κάνουμε. Ξέραμε μετά την ήττα από την Τόφας και τις εξελίξεις με τους παίκτες, ο ΠΑΟΚ θα μπει και θα δείξει αντίδραση. Θέλαμε να το ματσάρουμε αυτό, να είμαστε κοντά και όσο πήγαινε στο τέλος το παιχνίδι να πάρουμε τη διαφορά και να πάρουμε το αποτέλεσμα. Είχαμε 66% στα δίποντα και 20 ασίστ. Δείξαμε την προσωπικότητά μας γιατί χάσαμε και τον Μπρίσκοου στα 4 λεπτά πριν το τέλος. Πετύχαμε μια πάρα πολύ μεγάλη νίκη.

Θέλαμε να περιορίσουμε τον Φρίντρικσον και να τον κάνουμε περισσότερο εκτελεστή παρά δημιουργό. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε εξαιρετική δουλειά και με τον Χάρισον. Είναι μια νίκη καθαρά των παικτών. Αλίμονο αν τη 2η αγωνιστική στο β’ γύρο μπορούμε να συζητάμε για κάτι πιο ψηλά. Η ταπεινότητα είναι το παν και πρέπει να τη δείξουμε από την πρώτη μας κιόλας προπόνηση».//ΓΚ.