Λαύριο με ψυχή… υπέταξε τον Ιωνικό! (video)

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 20 πόντους διαφορά, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη με μυθική ανατροπή επικράτησε στο κλειστό του Πλάτωνα του Ιωνικού με 90-82.

Το Λαύριο έκανε σημαντικό… βήμα παραμονής, καθώς με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 7-14, τη στιγμή που οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 4-17 και βρίσκονται… με την πλάτη στον τοίχο στην προσπάθεια που κάνουν για τη “σωτηρία” τους.

Με ένα γρήγορο 4-0 ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ιωνικός, ο οποίος ήθελε εξαρχής να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στο ματς. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, απάντησε με ένα 6-0 για το 6-4 με τον Λάντζεβαϊν να είναι κυρίαρχος στο “ζωγραφιστό”. Τα σερί συνεχίστηκαν. Αυτή την φορά οι γηπεδούχοι με τους Λέισι και Χένρι έκαναν το 13-8 στο 5′. Ο Χένρι ήταν ασταμάτητος και με τρίποντο έκανε το 16-8, με τους φιλοξενούμενους να… απαντούν με γκολ φάουλ του Νικολαΐδη για το 16-11. Το Λαύριο ήταν αποφασισμένο να βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους και με πόντους του Ζάρα και του Νικολαΐδη ισοφάρισε σε 17-17. Η ομάδα του Κωστή ήταν καλύτερη και με μπροστάρη τον Σίμονς έκλεισε την περίοδο στο συν 6, 26-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η τριάδα Λέισι, Αρσενόπουλος και Χόκινς έκανε την διαφορά και η ομάδα της Νίκαιας πήρε διψήφια διαφορά, 37-27 στο 14′. Οι γηπεδούχοι, δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το γκάζι και με τους Σίμονς και Καπελάν ανέβασαν το προβάδισμα τους στους 18 πόντους, 49-31 στο 19′. Τελικά, ο Ιωνικός πήγε στα αποδυτήρια στο συν 20, 51-31.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα του Λαυρίου στο τρίτο δεκάλεπτο με έξι συνεχόμενους πόντους με τρίποντα των Ζάρα και Νικολαΐδη, ο Ιωνικός είχε τον τρόπο, έβρισκε λύσεις και κρατούσε την διαφορά σε ασφαλή γι’ αυτόν επίπεδα, 63-47 στο 27′. H ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, με τους Κολοβέρο-Νικολαΐδη και Φλαγκ να σκοράρουν, έτρεξε ένα επιμέρους 13-5 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο πλην 8, 68-60.

Όπως τελείωσε την τρίτη περίοδο ξεκίνησε και την τέταρτη το Λαύριο, το οποίο με τρίποντα των Ίντι και Νικολαΐδη μείωσε στο σουτ, 68-66. Η αντεπίθεση της ομάδας του Λιμνιάτη συνεχίστηκε και με τον Λάντζεβαϊν να είναι ασταμάτητος (26 σε εκείνο το διάστημα) έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 73-72 στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Νικολαΐδη να σημειώνει ένα δύσκολο τρίποντο έκανε το 80-75 στο 36′. Ο Φλαγκ με τρίποντο έκανε το 83-76 στέλνοντας την διαφορά στους 7. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 90-82, πανηγυρίζοντας ακόμα μία σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 51-31, 68-60, 82-90

Ιωνικός: Εκτός με Καρδίτσα (08/04)
Λαύριο: Εντός με Κολοσσό Ρόδου