Κυριαρχικός ΠΑΟΚ επέστρεψε στην τετράδα

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο “Δικέφαλος του Βορρά”, επικρατώντας εντός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα με 81-60, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Ο PAOK ανέβηκε στο 8-6 και έπιασε την 4η θέση. Aντίθετα ο ΠΑΣ υποχώρησε στο 3-11.

Με ποικιλία στο σκοράρισμα, όσον αφορά τα πρόσωπα, και με κυριαρχικό χαρακτήρα, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ο “Δικέφαλος”, στηριζόμενος κυρίως στην περιφέρεια του, κρατούσε ένα προβάδισμα πέντε πόντων, 15-10 και 17-12. Σ’ εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του “Δικεφάλου” “έσφιξαν” την άμυνα τους, και με 7-0 σερί επιθετικά, διαμορφώθηκε το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο, 24-12.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με Κατσαμούρη, Τζετ-Ουίλσον και Ουίλιαμς να διαμορφώνουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, 30-12. Με τρίποντο της Καρλάφτη η διαφορά έφτασε στους 20, 33-13, με τον “Δικέφαλο” παράλληλα να παίζει υποδειγματικά στην άμυνα. Κολλάτου και Κιλαζίδου αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, 38-15, με τον ΠΑΣ να μην μπορεί να αντιδράσει. Παίζοντας σε υψηλό τέμπο ο ΠΑΟΚ, το πρώτο μέρος “έκλεισε’ με το υπέρ του 47-26.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν χαλάρωσαν, έχοντας σταθερά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο “Δικέφαλος” έβαλε την μπάλα μέσα, «ταΐζοντας» την Ουίλιαμς, η οποία με συνεχόμενους πόντους έδινε στη νίκη του ΠΑΟΚ διαστάσεις θριάμβου, 56-30. Με πολύ καλή άμυνα ο ΠΑΟΚ κρατούσε τον ΠΑΣ μακριά από το σκορ. Η Κιλαζίδου πέτυχε μπάζερ-μπίτερ, με το 66-43 να είναι το τελικό σκορ για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει σε υψηλά επίπεδα, με τις παίκτριες του “Δικεφάλου” να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση με το 81-60 να δίνει τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 47-26, 66-43, 81-60.//