Κυρίαρχη η Λάρισα, έκανε το μπρέικ στην Πάτρα

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν καταιγιστική κόντρα στον Προμηθέα, επικράτησε με 89-78 και έκανε το 1-0 στη σειρά του μικρού τελικού της Basket League.

Η Λάρισα συνεχίζει την καλή της παρουσία στον… τερματισμό του πρωταθλήματος, έπειτα από τη σπουδαία ημιτελική σειρά κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι Θεσσαλοί έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην Πάτρα και νίκησαν του Προμηθέα, ο οποίος άργησε να “ανάψει” τις… μηχανές του.

Το παιχνίδι άνοιξε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν διαφορά εννέα πόντων (1-10), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μάριν Μάριτς. Οι Πατρινοί είχαν νωχελικό ξεκίνημα και… αφέθηκαν στα χέρια των Θεσσαλών, οι οποίοι έφτασαν άμεσα τη διαφορά στους 20 πόντους (3-23). Ο Στέφαν Μούντι συνέβαλε σημαντικά στην έκταση του σκορ για την πρώτη περίοδο, καταγράφοντας ένα σπουδαίο τρίποντο, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο +22 για τη Λάρισα (10-32).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κλήθηκε να ροκανίσει τη διαφορά, προκειμένου να επιστρέψει άμεσα στο παιχνίδι, ωστόσο η ευστοχία της Λάρισας δεν έκανε εύκολο το… έργο του. Αντιθέτως, η διαφορά έφτασε έως και τους 25 πόντους στα τέλη του ημιχρόνου (22-47), ενώ μειώθηκε έως τους 19 βαθμούς κατά το ξεκίνημα (15-34). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειχνε διάθεση να κυνηγήσει το σκορ και βρήκε μερικές λύσεις στην επίθεση, δίχως όμως να καταφέρει να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους με τη λήξη της δεύτερης περιόδου (27-48).

Η έναρξη της τρίτης περιόδου αποτέλεσε και… αντεπίθεση για τον Προμηθέα. Με μπροστάρη τον Δημήτρη Αγραβάνη, οι Πατρινοί ροκάνισαν αρχικά τη διαφορά στους 14 πόντους (36-50) και προειδοποίησαν τους φιλοξενούμενους για την επιστροφή τους στο παιχνίδι. Εν συνεχεία, η ομάδα του Μάκη Γιατρά μείωσε περαιτέρω τη διαφορά και την έριξε σε μονοψήφιο αριθμό (49-59). Ο Προμηθέας απειλούσε, πλέον, αισθητά τη Λάρισα, η οποία είδε τη διαφορά των 20+ πόντων να “σβήνει”. Με κρίσιμο κλέψιμο και τρίποντο του Μούντι, το σύνολο του Φώτη Τακιανού ανέκτησε μερικώς τη διαφορά, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 49-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλοί ανέλαβαν ξανά δράση στην επίθεση, θέλοντας να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά. Ο Τζέιλεν Χάντσον σημείωσε καθοριστικούς πόντους και η ομάδα του Φώτη Τακιανού επανάφερε τη διαφορά στους 17 πόντους στην αρχή της περιόδου (52-67). Ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις και διατηρούταν κοντά στο σκορ. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους, βάζοντας “φωτιά” στον αγώνα. Ωστόσο, η Λάρισα άντεξε στα εναπομείναντα λεπτά και επικράτησε με 89-78 του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χαντ 2, Δ. Αγραβάνης 26 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκίκας 5 (2/10 σουτ, 11 ασίστ, 3 λάθη, 5 κλεψίματα), Άντριτς 7 (1), Φόστερ 13 (1 τρίποντο, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ρέι 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γ. Αγραβάνης 7 (1), Σίμπσον 2 (1/6 σουτ), Λάγιος, Μπαζίνας, Τανούλης 11.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 17 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 4, Καράμπελας 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Μάριτς 13 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μούντι 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 9, Βησσαρίου, Ζάρας 6 (2/8 τρίποντα), Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρζινς 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).