Εμφατική νίκη-πρόκριση για τους Κυκλαδίτες

Με το δεξί ξεκίνησε την σεζόν ο ΑΟ Μυκόνου, ο οποίος στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε από το “ΔΑΙΣ”, κερδίζοντας με 98-70 τον ΑΣΕ Δούκα της Γ’ Εθνικής.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται πόντους στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά σε ένα παιχνίδι με υψηλό τέμπο και αρκετές κατοχές. Οι Κυκλαδίτες σκόραραν 30 πόντους και προηγήθηκαν με +9 (30-21) στην πρώτη περίοδο. Ο Δούκας έβγαλε τη δική του αντίδραση και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στους τρεις (38-35 στο 18′).

Με την εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, η Μύκονος κατάφερε να μπει καλύτερα στο παρκέ και να χτίσει διαφορά σε υψηλά επίπεδα, καθώς επιβεβαίωνε την ανωτερότητα της στο παρκέ. Ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 10-0 στην αρχή της 4ης περιόδου βοήθησε την ομάδα του Τζήμα να ξεφύγει με ακόμα μεγαλύτερες τιμές στον πίνακα του σκορ (77-52), παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο του αγώνα, με μια εμφατική νίκη.

Για τους νικητές πρωταγωνιστής ήταν ο Πατσέκο με 15 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Από την άλλη πλευρά οι Καρούζος και Καραϊσκός ξεχώρισαν για τους ηττημένους, έχοντας αμφότεροι από 14 πόντους.//ΓΓ.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 35-42, 52-67, 70-98

Δούκας (Γιαννακόπουλος): Μουάτσος 4, Σγουρός 6, Μιχαλάκης, Κοψιάς 6, Αδάμος, Καρούζος 14 (2), Ζαβιτσάνος 8, Μαντζάκος 4, Κορομηλιάς 10 (2), Καραϊσκος 14, Αραβαντινός 4.

Μύκονος (Τζήμας): Χουχούμης 11 (2), Σταμάτης 10 (1), Γαβρίλης, Καψαλός 9 (3), Καμάρας 11, Κονταράτος, Διαμαντάκος 13, Βοτζσιοεκόφσκι 11, Πατσέκο 15 (2), Παύλος 5, Ευστρατίου 11 (1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας: