Έκλεισε ραντεβού με τη Μεγαρίδα ο Πανιώνιος

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη επικράτησαν της Δόξας Λευκάδας με 61-45 και θα αντιμετωπίσουν την ΝΕΜ για την κατάκτηση του UNICEF trophy.

Στο δεύτερο ημιτελικό του Unicef Trophy, η Δόξα Λευκάδας αντιμετώπισε τον Πανιώνιο με την νικήτρια ομάδα να διεκδηκεί το τρόπαιο απέναντι στην Μεγαρίδα. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετές κατοχές, καθώς και οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί σε όλη την πρώτη περίοδο. Η εναλλαγή στο σκορ γινόταν σε κάθε επίθεση, με τον Πανιώνιο να έχει σκορ από τον Κακλαμανάκη με επτά πόντους στην πρώτη περίοδο. Οι “κυανέρυθροι” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δυο πόντων 18-16, με τον Ντέιβις να καρφώνει θεαματικά νικώντας το χρονόμετρο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Καλαμπάκου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, έχοντας λύσεις από τους Ευσταθιάδη και Ντόρτνεβιτς να κατεβάζουν την διαφορά. Ο Πανιώνιος βρήκε τα κλειδιά στην άμυνα της ομάδας από το Ιόνιο, με τρίποντα των Ντέιβις και Ζαν Λούις που εκτόξευσαν την διαφορά στους 11 πόντους (30-19) με την Δόξα να προσπαθεί με την άμυνα ζώνης να περιορίσει τους αντιπάλους της. Η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να ρίξει την διαφορά από τα διψήφια επίπεδα που είχε φτάσει, με το σκορ να πέφτει στους εννέα με το σκορ να του ημιχρόνου να είναι 34-25.

(ΙΝΤΙΜΕ)

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Πανιωνίου ήταν απίστευτα δυνατή. Έκλεισε όλους τους χώρους στους παίκτες της Δόξας Λευκάδας, που είχε ως αποτέλεσμα το αρκετά χαμηλό σκορ της ομάδας του Καλαμπάκου (επί μέρους σκορ 14-8). Η περίοδος έκλεισε στο +15 για την ομάδα της Νέας Σμύρνης με 48-33, με το σύνολο από την Λευκάδα να δυσκολεύεται να ακολουθήσει το σκληρό παιχνίδι που επέβαλαν οι “κυανέρυθροι”.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Πανιώνιος έκανε συντήρηση δυνάμεων. Ο Καλαμπάκος έκλεισε το rotation της ομάδας του για να μείνει με τους παίκτες που θεωρούσε ότι μπορεί να πάρει το παιχνίδι. Η εξαιρετική αντιμετώπιση σε κάθε επίθεση των παικτών της Δόξας από τους παίκτες του Πανιωνίου φάνηκε και από τελικό σκορ, καθώς έκλεισε στο 61-46, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μεγαρίδα με φόντο το UNICEF trophy.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46

Πανιώνιος (Λυκόγιαννης): Ζαν Λουίς, Σκανδάλος, Χρήστου, Μιλεντίγιεβιτς, Παπαδιονυσίου, Χάλαρης, Κακλαμανάκης, Βουγιούκας, Βεργίνης, Βαφιάδης, Ντέιβις, Γκίκας

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλσον Ερμίδης, Τσέιμπερς, Γοργόνης, Ναούμης, Σαχμπατζίδης, Σκουλίδας, Ευσταθιάδης, Βουλγαρόπουλος, Ντόρντεβιτς