Κύπελλο Γυναικών: ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός στους “16” | Πιθανό ντέρμπι “αιωνίων” στα προημιτελικά

 

Δυνατά παιχνίδια έβγαλε ο κληρωτίδα στη σημερινή (18/08) κλήρωση για το κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών, με το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός να ξεχωρίζει στους «16».

Μοιάζει πλέον ως το πιθανότερο σενάριο να μην υπάρχει ντέρμπι στο Final Four του κυπέλλου Γυναικών στις 24 έως 26 Μαρτίου. Η κλήρωση ανέδειξε το πρώτο ντέρμπι στους «16» της διοργάνωσης, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά, τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Εύνικος.

Α’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών

1η Αγωνιστική Όμιλος Νότου – Σάββατο 17/09/2022
01. ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
02. ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΔΥΤ. ΠΡ.
03. ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014
04. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
05. ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ Ν. Φ. – ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ
Άνευ αγώνα ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ

1η Αγωνιστική Όμιλος Βορρά – Κυριακή 18/09/2022
06. ΟΛΥΜΠΙΑ ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ
07. ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΑΚ ΚΑΒΑΛΑΣ – ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
08. ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
09. ΑΜΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. Ρ. – ΧΑΝΘ
10. ΝΕΑΠΟΛΗ ΑκΠΚ – ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
Άνευ αγώνα ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖ.

Όμιλος Νότου – Κλήρωση 2ης Αγωνιστική
Συμμετέχουν οι 5 νικητές της 1ης Αγωνιστικής με το ένα σωματείο που είχε εξαιρεθεί με άνευ αγώνα.

2η Αγωνιστική – Τετάρτη 21/09/2022
11. ΝΙΚΗΤΗΣ Α4 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α2
12. ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΝΙΚΗΤΗΣ Α1
13. ΝΙΚΗΤΗΣ Α5 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α3

Όμιλος Βορρά – Κλήρωση 2ης Αγωνιστικής
Συμμετέχουν οι 5 νικητές της 1ης Αγωνιστικής με το ένα σωματείο που είχε εξαιρεθεί με άνευ αγώνα.

2η Αγωνιστική – Τετάρτη 21/09/2022
14. ΝΙΚΗΤΗΣ Α6 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α9
15. ΝΙΚΗΤΗΣ Α8 – ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖ.
16. ΝΙΚΗΤΗΣ Α7 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α10

Όμιλος Νότου – Κλήρωση 3ης Αγωνιστικής
Συμμετέχουν οι 2 νικητές της 2ης Αγωνιστικής και οι νικητές των αγώνων της 1ης Αγωνιστικής που είχαν εξαιρεθεί με άνευ αγώνα.

Όμιλος Βορρά – Κλήρωση 3ης Αγωνιστικής 
Συμμετέχουν οι 2 νικητές της 2ης Αγωνιστικής και οι νικητές των αγώνων της 1ης Αγωνιστικής που είχαν εξαιρεθεί με άνευ αγώνα.

3η Αγωνιστική – Κυριακή 25/09/2022
17. ΝΙΚΗΤΗΣ Α11 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α13
Άνευ αγώνα- ΝΙΚΗΤΗΣ Α12
18. ΝΙΚΗΤΗΣ Α14 – ΝΙΚΗΤΗΣ Α16
Άνευ αγώνα- ΝΙΚΗΤΗΣ Α15.

Β’ Φάση Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών
12 Ομάδες Α1 + 4 Ομάδες Α2 από την Α’ Φάση
1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
2. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
3. ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ
4. ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
5. ΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
6. ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ
7. ΑΣ ΠΑΟΚ
8. ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
9. ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
10. ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ
11. ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕ ΣΥΚΕΩΝ
12. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
13. ΟΜΑΔΑ ΝΟΤΟΥ Α.Α.
14. ΟΜΑΔΑ ΒΟΡΡΑ Α.Α.
15. ΝΙΚΗΤΗΣ 17
16. ΝΙΚΗΤΗΣ 18
Κυριακή 02/12/2022
19. ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕ ΣΥΚΕΩΝ – ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ
20. ΝΙΚΗΤΗΣ Α17 – ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
21. ΟΜΑΔΑ ΒΟΡΡΑ Α.Α. – ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ
22. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ – ΓΑΣ ΕΥΝΙΚΟΣ
23. ΟΜΑΔΑ ΝΟΤΟΥ Α.Α. – ΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
24. ΝΙΚΗΤΗΣ Α18 – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
25. ΑΣ ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
26. ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Γ’Φάση (Προημιτελικοί Αγώνες) / Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2022
27. ΝΙΚΗΤΗΣ 25 – ΝΙΚΗΤΗΣ 22
28. ΝΙΚΗΤΗΣ 24 – ΝΙΚΗΤΗΣ 23
29. ΝΙΚΗΤΗΣ 26 – ΝΙΚΗΤΗΣ 19
30. ΝΙΚΗΤΗΣ 20 – ΝΙΚΗΤΗΣ 21

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΟΜΑΔΕΣ

ΟΜΑΔΕΣ