Νύχτα μαγική και ονειρεμένη με πρόκριση για το Περιστέρι (highlights)

Το Περιστέρι έκανε το χρέος του απέναντι στην ισπανική ομάδα, επικράτησε με 90-82 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League, εκμεταλλευόμενο την νίκη της Καρσίγιακα επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League πήρε το Περιστέρι στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 90-82 της Τενερίφης, στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των “16”, ισορρόπησε το ρεκόρ της σε 3-3 και σε συνδυασμό με την ήττα της Χάποελ Ιερουσαλήμ από την Καρσίγιακα, κατέλαβε τη δεύτερη θέση του 11ου ομίλου και “άρπαξε” το «εισιτήριο» για την οκτάδα. Παρά την ήττα τους, οι Ισπανοί τερμάτισαν στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 4-2, έχοντας εξασφαλισμένη την πρόκριση.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι πάρα πολύ εύστοχες, με το σκορ να είναι 10-8 μετά από την συμπλήρωση τριών λεπτών. Η ευστοχία ήταν ασύλληπτη και για το Περιστέρι και για την Τενερίφη με το σκορ να πηγαίνει στο 19-15, με 5.18′ να απομένουν στο δεκάλεπτο. Με τρίποντο και φάουλ του Ντούρνεκαμπ η Τενερίφη ισοφάρισε σε 19-19. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 28-24 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με τον ΜήτρουΛονγκ να σημειώνει 4 συνεχόμενους πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με το Περιστέρι να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 30-24 με τον Λοβ, αλλά την Τενερίφη να απαντάει με ένα επιμέρους 9-0 σερί και να προσπερνά στο σκορ με 33-30. Παρά την πίεση των Ισπανών, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” με κάρφωμα του Τόμπσον έκαναν το 38-36. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με το Περιστέρι να κάνει το 45-41 με καλάθι του Ρένφρο στο 18′. Με βολές του Γκάι και του Ντούμερκαμπ απάντησε η Τενερίφη για το 45-44, 90” για το τέλος του ημιχρόνου. Τελικώς, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήγε στα αποδυτήρια στο συν 4, 50-46.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σπανούλη να τρέχει ένα επιμέρους 6-2 σερί και να προηγείται με 8, 56-48. Ο Κάιλ Γκάι με πέντε προσωπικούς πόντους, μείωσε στους 4, 58-54. Ο Κασελάκης με τρίποντο και ο Τόμπσον με κάρφωμα διαμόρφωσαν το 63-54 στο 26′. Γκάι και Χουέρτας με δύο σερί τρίποντα μείωσαν στο καλάθι, 63-60. Με τον Γκάι να κρατάει την Τενερίφη στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν κι άλλο, 68-66 με το τέλος της περιόδου.

Μετά από 2 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν σημειωθεί μόλις 2 πόντοι, από τον Κάιλ Γκάι. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, 70-70 στο 33′. Χουέρτας και Γκάι το είχαν πάρει προσωπικά και η ισπανική ομάδα έκανε το 74-71. Το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του 7-2 σερί για να προσπεράσει και πάλι στο σκορ, 78-76 στο 36′. Οι “κίτρινοι” εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών κι έκαναν το 84-78, 2.25′ για το τέλος. Παρά την πίεση της Τενερίφη, ο Κένι Γουίλιαμς με τρίποντο το τελείωσε και το Περιστέρι πήρε τεράστια νίκη με 90-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Λοβ 3, Ράγκλαντ 15, Ρένφρο 2, Ουίλιαμς 18 (3), Χουγκάζ 8 (1), Κασελάκης 18 (4), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τσους Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 7, Ντόνερκαμπ 8 (2), Φιτιπάλντο, Γκάι 26 (2), Σάστρε , Κουκ 1, Ντιόπ, Φερνάντεθ, Γκιέρα 9, Χουέρτας 31 (1), Σερμαντίνι.