Κέρδισε και την Μακάμπι…

Την δεύτερή του νίκη στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 71-68 της Μπακάμπι.

Οι «ερυθρόλευκοι», όπως και στο πρώτο ματς του τουρνουά κόντρα στην Ζάλγκιρις, κέρδισαν με δυσκολία, αλλά η αναμέτρηση σίγουρα έδωσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα την δυνατότητα για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Αυτό του πρώτου ημιχρόνου όπου ήταν πιεστικός στην άμυνα, με φρεσκάδα και ένταση σε κάθε κίνηση και κατ’ επέκταση με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση και αυτού του δευτέρου ημιχρόνου όπου έχασε τόσο την φρεσκάδα (γεγονός λογικό εν μέρει λόγω της εποχής και των απουσιών) και το καθαρό μυαλό στην επίθεση, κάνοντας αρκετά λάθη και όχι τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση.

Σχήματα και δοκιμές…

Με δεδομένες τις απουσίες των Φαλ, Μακ Κίσικ, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε πολλά, διαφορετικά και με διαφορετικούς προσανατολισμούς σχήματα.

Κοινός παρονομαστής όλων αυτών η άμυνα. Πίεση σχεδόν σε όλο το γήπεδο, με την περιφερειακή «γραμμή άμυνας» αρκετά ψηλά, αλλαγές σε όλα τα σκριν οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν, απέναντι σε μια ομάδα με παίκτες ιδιαίτερα αθλητικούς, να μην επιτρέψουν εύκολη κυκλοφορία της μπάλας και κυρίως να μην δώσουν ελεύθερα σουτ.

Επιθετικά, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε σχεδόν τα πάντα. Με τον Μιλουτίνοφ να είναι το στήριγμα κάτω από το καλάθι και ο παίκτης στον οποίο καταλήγουν πολλές μπάλες. Όταν στα «4» έπαιζε ο Πίτερς οι δύο τους έπαιζαν σε απόσταση μιας πάσας ώστε να είναι δύσκολο το double team πάνω στον Σέρβο. Παρτενέρ του Μιλουτίνοφ κοντά στο καλάθι έπαιξε και ο Σίκμα, δίδυμο με περισσότερη δύναμη, αλλά μικρότερη απειλή μακριά από αυτό.

Περιφερειακά το …νορμάλ σχήμα με τον Παπανικολάου στο «3» ήταν αυτό που δούλεψε περισσότερο, με τον Κάνααν στο δύο και τους Γουόκαπ, Γκος στον άσσο. Ο Γκος που έπαιξε και στη θέση “δύο”, σ’ ένα σχήμα κοντό, έχοντας τον Λαρεντζάκη να παίζει τριάρι. Σχήμα που ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό, κυρίως στην αμυντική του λειτουργία.

Συνολικά ήταν ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός θέλει να βάλει την μπάλα στους ψηλούς του, είναι άλλωστε χαρακτηριστικό ότι οι 41 από τους 71 πόντους προήλθαν από τους 3 ψηλούς, Μιλουτίνοφ, Σίκμα και Πίτερς.

Πίεση και καλή κυκλοφορία

Με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και αμέσως έγινε ξεκάθαρος ο στόχος. Πίεση στην άμυνα και η μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπυ ο Μιλουτίνοφ ήταν απόλυτος κυρίαρχος.

Σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» έπαιρναν τον έλεγχο του ματς και με αιχμή του δόρατος τους ψηλούς πήρε προβάδισμα, χτίζζοντας μάλιστα και υπέρ του διαφορά, για να “κλείσει” το 10λεπτο 24-17 υπέρ του.

Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός κράτησε το …πόδι πατημένο στο γκάζι και εξαιρετική άμυνα μεγάλωσε ακόμη περισσότερο την διαφορά, κρατώντας την εύκολα σε διψήφια τιμή και το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +16, 45-29, διάστημα στο οποίο η Μακάμπι πέτυχε μόλις 12 πόντους.

Άλλο πρόσωπο…

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική. Αργός σε άμυνα και επίθεση, πολλά λάθη, ακθόλου φαντασία και κατ’ επέκταση κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στην Ισραηλινή ομάδα να ψαλιδήσει την διαφορά και η τρίτη περόδος να ολοκληρωθεί με σκορ 59-50.

Η δυστοκία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, μάλιστα 1′:50” πριν το τέλος η Μακάμπι πλησίασε στον πόντο 67-66 με τρίποντο του Γουέμπ, αλλά ο Πίτερς απάντησε με τον ίδιο και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-29, 59-50, 71-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Κάναν 9 (1), Παπανικολάου 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 21 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 12 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς – Γκος 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπαόυντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/4 τρίποντα), Σίκμα 8.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Μπράουν 4 (0/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάλντγουιν 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κοέν 3 (1), Νίμπο 8 (4 ριμπάουντ), Κόλσον 10, Κλίβελαντ 4 (3 ριμπάουντ), Γουέμπ 15 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μένκο 3 (1), Σόρκιν , ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Ριβέρο 7, Μπλατ 5