Κέρδισε η Καρσίγιακα μετά από δύο παρατάσεις

Η Αναντολού Εφές, λίγες μέρες μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Καρσίγιακα, σε ένα απίστευτο ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση.

Ένα από τα παιχνίδια της… χρονιάς έγινε στην Τουρκία. Η Αναντολού Εφές μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ηττήθηκε στην έδρα της από την Καρσίγιακα με 112-111, με αποτέλεσμα να μπει τέλος σε ένα σερί έξι νικών που είχε σε όλες τις διοργανώσεις.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να “κονταροχτυπιούνται” σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Τελικά, η νίκη κρίθηκε από ένα καλάθι του Ντελγάδο, 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, με τον Εργκεχάν Αρνά να αστοχεί εξ επαφής στην τελευταία επίθεση της Εφές.

Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, μυθική εμφάνιση έκανε ο Βασίλιε Μίσιτς, που πέτυχε 37 πόντους, οι οποίοι όμως δεν έφτασαν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν. 24 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός Κλάιμπερν.

Στην Kαρσίγιακα, ο Μπράιαν Ανγκόλα, πρώην παίκτης της ΑΕΚ, σημείωσε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε 29 και ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας 16 πόντους. Ο Άνχελ Ντελγάδο πρόσθεσε 15 πόντους – 11 ριμπάουντ, και φυσικά το καλάθι της νίκης.//

Tα δεκάλεπτα: 27-30, 42-46, 71-69, 90-90 (κ.δ.), 99-99 (1η παρ.), 111-112 (2η παρ.)