Καθίζηση και δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ

Παρόλο που προηγήθηκε και με 17 πόντους, η “Ένωση” με ολικό μπλακ άουτ στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 29-10), γνώρισε την ήττα από την Βόννη με 73-66 στα Άνω Λιόσια.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί νικών της σε Ελλάδα και Ευρώπη. Παρόλο που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς, δεν άντεξε στην αντεπίθεση των Γερμανών στο τρίτο δεκάλεπτο και γνώρισε μοιραία την ήττα με 73-66. Πλέον το ρεκόρ της έπεσε στο 1-2, ενώ στο 2-1 ανέβηκε η Βόννη, την οποία καλείται να κερδίσει την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας.

Με σχετικά καλό ρυθμό μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-2 και 8-5 με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Άκι Μίτσελ και Κάμερον ΜακΓκριφ. Η Βόννη, αντέδρασε άμεσα και στο 6′ προηγήθηκε με 12-11 με τον Σορτς να βάζει 7 γρήγορους πόντους. Στη συνέχεια, το τέμπο έπεσε και οι άμυνες έσφιξαν. Η “Ένωση” με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς ανέβασε το προβάδισμα της στους 4, 16-12 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να διευρύνει το σερί της. Με γρήγορους 11 πόντους (9 του Στρέλνιεκς και 2 του Μίτσελ) ανέβασε την διαφορά της στους 15, 27-12. Η άμυνα της ΑΕΚ, “δάγκωνε” αναγκάζοντας την Βόννη να μην σκοράρει για 7′ αγωνιστικά λεπτά, τρέχοντας ένας ασύλληπτο 18-0 σερί! Οι Γερμανοί, προσπάθησαν να αντιδράσουν όταν η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (34-17) και με ένα 7-0 μείωσαν σε 34-21. Το ημίχρονο έκλεισε σε μία… κολακευτική διαφορά για τη Βόννη, 36-23, με βάση την εικόνα του πρώτου εικοσάλεπτου.

Καλό ρυθμό είχε Βόννη στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας 12 πόντους σε 2,51′ μειώνοντας στους 7 την διαφορά, 42-35. Οι Γερμανοί ήταν… άχαστοι. Με ρεσιτάλ ευστοχίας μείωσαν ακόμα και στους 2, 42-40 στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι, με σταθερότητα και σωστές επιθέσεις κατάφεραν να πάρουν και τα ηνία, με τρίποντο του Μόργκαν, 47-46 στο 26′. Το κρεσέντο για τη Βόννη συνεχίστηκε, αφού με τρίποντο του και πάλι του Μόργκαν, ανέβασε την διαφορά στους 6, 52-46. Οι “ροζ” είχαν σημειώσει 29 πόντους! σε 8′ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε 5 διαδοχικούς πόντους και με τρίποντο του Κόνιαρη μείωσε στους 3, 54-51 στο 32′. Ο Σορτς ωστόσο, είχε βρει ρυθμό. Ο Αμερικανός γκαρντ της Βόννης, με 7 διαδοχικούς πόντους έστειλε και πάλι την διαφορά στους 8, 61-53 στο 34′. Η “Ένωση” ωστόσο δεν τα παράτησε. Με γκολ φάουλ του Στρέλνιεκς και ένα καλάθι του Μίτσελ μείωσε στους 3, 61-58 5,12′ για την λήξη του παιχνιδιού. Το μπράντεφερ μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος. Ο Σορτς ήταν άλυτο πρόβλημα για την “κιτρινόμαυρη” άμυνα και χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73