«Καθάρισε» εύκολα τον Προμηθέα και περιμένει στους τελικούς

Ο Ολυμπιακός έκανε το «καθήκον» του και επικράτησε με 106-69 των Πατρινών, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την τελική φάση των πλέι-οφ της Basket League.

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στον Προμηθέα Πατρών, αλλά και την τρίτη συνεχόμενη «100αρα», πέτυχαν σήμερα στο ΣΕΦ οι «ερυθρόλευκοι», σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Basket League, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Λάρισα.

Τα στοιχεία που βοήθησαν τους Πειραιώτες σήμερα να πετύχουν μια άνετη νίκη ήταν η ευστοχία τους πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων (14/28, 50%), όπως και η εκπληκτική πίεση πάνω στη μπάλα, που τους επέτρεψε να πραγματοποιήσουν αρκετά κλεψίματα (14). Παράλληλα, η εξαιρετική δημιουργία των Κώστα Σλούκα (11 ασίστ) και Κώστα Παπανικολάου (7 ασίστ) ήταν «κλειδί» στην επιθετική λειτουργία των «ερυθρολεύκων».

Το παιχνίδι άρχισε με γρήγορο ρυθμό και τις δυο ομάδες να είναι «ορεξάτες». Οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Φόστερ, ενώ στην επόμενη φάση ο Ντόρσεϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 8-0 (11-3) με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοβ. Ο Προμηθέας αντέδρασε και βρήκε λύσεις από τη ρακέτα του και συγκεκριμένα τον Γκραντ, ο οποίος μείωσε σε 15-9. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο έτρεξαν άλλο ένα σερί 8-0 (23-9) με πρωτεργάτες τους Γουόκαπ και Σλούκα, θέτοντας τις βάσεις για την απόλυτη κυριαρχία τους πάνω στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7 πόντους διαφορά (26-19).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με τον ίδιο ρυθμό και στα πρώτα λεπτά πήραν «αέρα» 17 πόντων (36-19, 13′) χάρη σε ένα σερί 10-0. Σε αυτό το διάστημα κύριος δημιουργός των επιθέσεων των γηπεδούχων, ήταν ο Κώστας Σλούκας, ενώ εκτελεστές ήταν οι Μάρτιν, Ζαν-Σαρλ και Παπανικολάου. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε να αντιδράσει και με πρωτεργάτες της τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Μάρκους Φόστερ. Περίπου ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Αμερικανό γκαρντ στους 12 πόντους (45-32), ωστόσο το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 17 πόντων (50-33).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν για πρώτη φορά σήμερα τη διαφορά στους 20 πόντους (53-33) στην πρώτη φάση της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ντόρσεϊ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεσή τους από τη δημιουργία των Σλούκα και Παπανικολάουμ κρατώντας σταθερά τη διαφορά σε ψηλά «μεγέθη». Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Αγραβάνη σε 65-49, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να πατούν «γκάζι». Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 15-4 και τους Πειραιώτες να προηγούνται με 27 πόντους διαφορά (80-53).

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να έχει ανεβάσει την απόδοσή του στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 30 πόντους διαφορά (86-56, 32′). Λίγο αργότερα, στο 35′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά στους 38 πόντους (99-56) με τρίποντο που σημείωσε ο ΜακΚίσικ. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 106-69 του Προμηθέα και να σφραγίζουν το εισιτήριο για τους φετινούς τελικούς του πρωταθλήματος της Basket League. Αξίζει να αναφερθεί πως οι Πειραιώτες «άγγιξαν» τους 100 πόντους για δέκατη φορά φέτος στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Ο MVP

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές σήμερα ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος «άγγιξε» το double-double. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ είχε 8 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 25 περίπου λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Εξαιρετική ήταν και η εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15 πόντους μετρώντας 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ σε 22 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, συγκεντρώνοντας 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69

Διαιτητές: Η. Κορομηλάς, Α. Κάρδαρης, Κ. Σταματόπουλος

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Έισι 3 (1), Ντόρσεϊ 16 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 9 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 16 (4).

Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Ρέι, Γκραντ 8, Χαντ 6 (6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10, Γκίκας 6 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γ. Αγραβάνης 4, Σίμπσον 9 (3 τρίποντα, 4 λάθη), Λάγιος (2 ασίστ), Άντριτς 3 (1), Φόστερ 13 (3), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ).