Καταιγιστική η Εθνική Εφήβων! (video)

Το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου πραγματοποίησε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Δανία, της οποίας επικράτησε με 107-75 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της για τη φάση των “16” του Eurobasket U18.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Εφήβων, που πέτυχε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, κάτι που σημαίνει ότι στο πρώτο νοκ-άουτ ματς θα αντιμετωπίσει μία εκ των Φινλανδία και Τσεχία.

Τα πρώτα λεπτά της Εθνικής στο παρκέ ήταν καλά, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και την Ελλάδα να είναι αυτή που κάνει το πρώτο άνοιγμα στη διαφορά για το 9-5. Στη συνέχεια, οι Δανοί μείωσαν σε 15-13 ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αύξησε εκ νέου τη διαφορά στο 22-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη “γαλανόλευκη” στο +9 για το 27-18.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα επιθετικά και συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη ευκολία, ωστόσο μέχρι τα μισά του δευτέρα δεκαλέπτου, οι Δανοί δεν επέτρεψαν στην Εθνική μας να ξεφύγει, με το σκορ να είναι στο 37-32. Όμως, από κει και πέρα η Ελλάδα “έτρεξε” επιμέρους 16-4 και έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (53-36).

Στο δεύτερο μέρος, οι διεθνείς μας, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, δεν χαλάρωσαν από το ευρύ προβάδισμα που ήδη είχαν και συνέχισαν να ανεβάζουν κι άλλο τη διαφορά, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, καθώς τα πάντα κρίθηκαν από τις ορέξεις των Ελλήνων παικτών.

Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Νεοκλής Αβδάλας και Βενιαμίν Αμπόσι, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος. Στους 14 πόντους σταμάτησαν οι Αλέξανδος Σαμοντούροφ και Λευτέρης Λιοτόπουλος, ενώ στους 13 σταμάτησε ο Μιχάλης Σπρίντζιος.

Ελλάδα (Βαγγέλης Ζιάγκος): Αμπόση 16 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 3 (3 ριμπάουντ), Κομνιανίδης 4 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παρασκευόπουλος 5, Σπρίντζιος 13 (1), Αβδάλας 16 (7/7 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χυτικούδης 12 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιοτόπουλος 14 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαραγκουδάκης 5, Σαμοντούροβ 14 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκης 5 (5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75.//ΜΠ.