Καντζούρης: «Εάν θες να κερδίσεις πρέπει να παίξεις καλή άμυνα»

Ο τεχνικός της ΑΕΚ παραχώρησε δηλώσεις μετά την ήττα, από τη Καρσίγιακα (91-88) και στάθηκε στην κακή ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του, στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο προπονητής της ΑΕΚ προχώρησε σε δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου, μετά την αναμέτρηση και την ήττα από την Καρσίγιακα με 91-88, για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League. Ο Ηλίας Καντζούρης στάθηκε στην κακή ανασταλτική λειτουργία των “κιτρινόμαυρων” στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αποκάλυψε ότι τώρα, θα επικεντρωθούν στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Δείτε αναλυτικά όσα είπε ο Καντζούρης: «Αρχίσαμε καλά το παιχνίδι στην άμυνα, όπως είπαμε με τους παίκτες μας πριν από την έναρξη του αγώνα. Εάν θες να έχεις ευκαιρία να κερδίσεις πρέπει να παίξεις καλή άμυνα, όχι για μικρό διάστημα, αλλά για το παιχνίδι. Κάναμε κάποια λάθη και στις δύο πλευρές.

Στο δεύτερο μέρος αρχίσαμε άσχημα αμυντικά και αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Είναι ένα παιχνίδι, όμως όπως λέω από την αρχή της σεζόν αν θέλουμε να είμαστε η ομάδα που όλοι σκεφτόμαστε, τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν από την άμυνα. Έχουμε δρόμο μπροστά μας. Τώρα θα επικεντρωθούμε στο ελληνικό πρωτάθλημα και πώς θα γίνουμε καλύτεροι».