Κάνει χαρούμενα Χριστούγεννα με “αέρινο” Γιαννόπουλο (video)

Το Μαρούσι επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 85-74 φτάνοντας τις τέσσερις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, με τους παίκτες του Κούρο Σεγκούρα να βρίσκονται συνέχεια πίσω στο σκορ χωρίς να έχουν απαντήσεις για να κάνουν την ανατροπή.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν πολύ δυνατά, με τον Κολοσσό να έχει διάθεση να τρέξει στο γήπεδο και να πετύχει πόντους στο τρανζίσιον. Με τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις του Γιώργου Λιμνιάτη, το Μαρούσι ανέβασε ρυθμό για να φτάσει στο σημείο να προσπεράσει στο σκορ, αλλά να ισοφαριστεί άμεσα πριν το τέλος του δεκάλεπτου με το σκορ να λήγει στο 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία του Χάρη Γιαννόπουλου, με τον γκαρντ του Αμαρουσίου να κάνει ό,τι θέλει πίσω από τη γραμμή των 6.75, καθώς είδε το καλάθι σαν βαρέλι, ευστοχώντας σε συνεχόμενα τρίποντα αυτός και ο Μπρίσκο για να φτάσουν την ομάδα των βορείων προαστίων στο φοβερό επί μέρους σκορ των 27-9 πόντων, χωρίς να σταματούν πουθενά. Το ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο 43-25 βάζοντας γερές βάσεις για να πάρουν την νίκη.

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αναγκάζοντας την ομάδα του Ισπανού τεχνικού να πάρει ρίσκο με γρήγορες επιθέσεις για να μειώσουν άμεσα. Η μέγιστη τιμή της έφτασε στο +20, με τους Ροδίτες να έχουν πολλές ευκαιρίες για να την φτάσουν πολύ χαμηλότερα ακόμα και σε μονοψήφια επίπεδα. Τελικά με τους Γκάουντλοκ και Σίτου μείωσαν στους 12 με το σκορ να κλείνει στη τελευταία περίοδο στο 64-52 υπέρ των γηπεδούχων με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ.

Στη τελευταία περίοδο το Μαρούσι έκανε αρκετά άστοχα σουτ, ενώ στην άμυνα είχε πολλές λανθασμένες επιλογές με τον Κολοσσό να μειώνει στους πέντε πόντους στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μπιλλή. Το Μαρούσι άντεξε στην πίεση των Ροδίτων με το τελικό σκορ 85-74 να είναι φέρνει χαμόγελα στην ομάδα των βορείων προαστίων, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 4-7 στο ίδιο ρεκόρ με την ομάδα του Λημνιάτη. Με αυτή την ήττα η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έμεινε εκτός συνέχεις του Final 8 του κυπέλλου Ελλάδας σε συνδυασμό με τις νίκες που έχει το Περιστέρι που θα πάρει την θέση της ομάδας του Ισπανού προπονητή.

Τα δεκάλεπτα: 16-16,43-25, 64-52, 85-74

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 2, Τζούστον 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπρίσκο 20 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 7, Νικολαΐδης 11 (1), Σιμπάντε, Στασινός 6 (2), Μπόγρης 2, Γούνταρντ 8 (8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 25 (5/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ουτόμι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίτου 11 (8 ριμπάουντ), Πόλι 2, Περάντες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραΐκοβιτς 11, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (1), Καμαριανός, Παπαδάκης 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).