Ηττήθηκε με ψηλά το κεφάλι ο Παναθηναϊκός έχοντας… διπλή Τζόουνς

Οι “πράσινες” δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της τουρκικής ομάδας, η οποία πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο κλειστό γήπεδο του Χολαργού, με τελικό σκορ 71-63, παρά το γεγονός πως η Τζόουνς έκανε νταμπλ-νταμπλ.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννης υποδέχθηκαν την Μπεσίκτας στο Χολαργό, στο πλαίσιο του 3ου γύρου του EuroCup γυναικών. Μάλιστα, η γυναικεία μπασκετική ομάδα του “τριφυλλιού” δεν κατάφερε να βάλει “στοπ” στο σύνολο του Αζίζ Ακκαγιά και αντιστάθηκε μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τελευταίο δεν μπορούσε να αντισταθεί στην επιθετική έκρηξη.

Η Τζάζμιν Τζόουνς ήταν εκείνη που ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι για τις γηπεδούχες, αφού χάρη σε εκείνη, η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 16-14, έχοντας βρει τον τρόπο να περιορίσουν τις φιλοξενούμενες. Μάλιστα, η 27χρονη γκαρντ/φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν καλή και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η Κατερίνα Σωτηρίου, η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου και η Τζάσμιν Τζόουνς ήταν οι τρεις που προσπάθησαν να αντισταθούν στην αντίδραση της Μπεσίκτας, με το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει με διαφορά τεσσάρων πόντων, υπέρ των φιλοξενούμενων. Για την ακρίβεια, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-34.

Με τον γυρισμό από τα αποδυτήρια, την επιθετική σκυτάλη της Μπεσίκτας έλαβε η Λι Γιουερού και η Ελίφ Μπαϊράμ, οι οποίες σκόραραν και δημιούργησαν για το σύνολο του Αζίζ Ακκαγιά, αλλά “μπλόκαραν” και μέσω της άμυνάς τους την παραγωγική “διαύγεια” των “πρασίνων“. Αυτό φάνηκε και στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με σκορ 56-44. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννης προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου κυριότερα, αλλά δεν τα κατάφεραν, αφού η τουρκική ομάδα διαχειρίστηκε με άψογο τρόπο την διαφορά και το αποτέλεσμα έγραψε το 71-62.

Τεράστια “ζημιά” έκανε η Ντάνα Έβανς στον Παναθηναϊκού, η οποία σκόραρε 30 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, όντας και η πολυτιμότερη της αναμέτρησης. Από μεριάς “τριφυλλιού“, η Τζασμίν Τζόουνς ήταν εκείνη που στάθηκε υψηλότερα των περιστάσεων, με νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, έχοντας 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.//ΓΚ