Ήττα και προβληματισμός…

Τίποτα δεν λειτούργησε καλά για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο του παιχνίδι στο “Νick Gallis Tournament” γνωρίζοντας την ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 79-66. Αρκετά τα κενά διαστήματα του “τριφυλλιού” τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Με εξαιρετικό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, οι οποίες πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών, το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 8-5 με τους Γκριγκόνις και Ερνάνγκομεθ να σκοράρουν. Οι Τούρκοι, με τρίποντα των Ντόρσεϊ και Παπαγιάννη, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 11-8. Οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Λεσόρ να οργιάζει, ανέκτησαν τα ηνία, 12-11. Ο ρυθμός είχε πέσει, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, με την Φενέρμπαχτσε να κλείνει την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 15-12.

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε το δεύτερο. Στα πρώτα δύο λεπτά, δεν υπήρχε σκορ. Ο Μότλεϊ με καλάθι έκανε το 17-12. Ο Παναθηναϊκός, είχε μείνει άποντος για περισσότερο από 5 λεπτά, με τους Τούρκους να ανεβάζουν την διαφορά στους 10, 22-12. Η ομάδα του Αταμάν, σκόραρε με τον Λεσόρ, μετά από 6,30′ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Γουίλμπεκιν, η Φενέρ έστειλε την διαφορά στους 11, 28-17. Ο Παναθηναϊκός, στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, βρήκε λύσεις και κατάφερε να μειώσει στους 2, 29-27 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το “τριφύλλι” παρόλο που έβγαζε ελεύθερα σουτ, με καλές συνεργασίες, ήταν αρκετά άστοχο. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Γιώργος Παπαγιάννης συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο με τον Λεσόρ και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Στο 27′, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν μπροστά με 39-37. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 9-2, ήταν μπροστά στο 30′, 46-41.

H ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με τον Σανλί να βγαίνει μπροστά, συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο παίρνοντας ξανά διψήφιο προβάδισμα, 51-41. Οι Τούρκοι, βρήκαν ρυθμό από την περίμετρο και με τρίποντο του Σεστίνα έκαναν το 57-47 στο 34′. H διαφορά, αντί να μειώνεται, αυξανόταν, για το 67-50, με πόντους των Σέστινα και Μάνταρ. Μέχρι το τέλος, δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα, με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί με το τελικό 79-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 27-29, 41-46, 66-79