Ήττα για τους μισούς Μπακς στο Μαϊάμι | Ο Σιάκαμ κέρδισε τον… Μπολ

Το Μιλγουόκι του απόντα Γιάννη Αντετοκούμπο, πάλεψε στην έδρα των Χιτ αλλά γνώρισε τελικά την ήττα με 108-102, τη στιγμή που η μονομαχία των δύο αστεριών στο Τορόντο, έβγαζε νικητή τον φόργουορντ των Ράπτορς.

Εντυπωσιακά παιχνίδια και αυτό το βράδυ στο μαγικό κόσμο του ΝΒΑ, με τους Μιλγουόκι Μπακς, χωρίς Γιάννη Αντετοκούμπο και Κρις Μίντλετον να γνωρίσουν την ήττα στο Μαϊάμι (23-20) με 108-102 και να έχουν πλέον συγκάτοικο στη δεύτερη θέση της περιφέρειας τους Μπρούκλιν Νετς (27-14).

Το Μιλγουόκι μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα κράτησε τους Χιτ στους 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, σοκάροντας τους πάντες με το τρόπο που αγωνίζονταν. Από το δεύτερο δωδεκάλεπτο όμως και μετά, οι γηπεδούχοι κέρδισαν όλες τις περιόδους, πηγαίνοντας αρχικά στο ημίχρονο στην ισοπαλία (45-45) και παίρνοντας στη συνέχεια το προβάδισμα, χωρίς να κοιτάξουν ξανά πίσω

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. 28 πρόσθεσε ο Βίνσεντ, που εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των Λάουρι και Χίρο και πήρε περισσότερο χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Μπάτλερ έμεινε στους 17, μαζί με 11 “σκουπίδια”. Για τους Μπακς, που δεν είχαν πολλές λύσεις, ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε double-double, με 24 πόντους και 11 ασίστ, με τον Κάρτερ να προσθέτει 18 και το Νουόρα άλλους 16.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-23, 45-45, 78-73, 108-102.

Την ίδια ώρα στο Τορόντο ο Σιάκαμ νικούσε στη μονομαχία των Λαμέλο Μπολ. Οι δύο σούπερ-σταρς ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, με τους Ράπτορς να παίρνουν από την πρώτη περίοδο το προβάδισμα (39-28) κόντρα στους Σάρλοτ Χόρνετς και να το διατηρούν μέχρι το φινάλε το παιχνιδιού, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι.

Προηγούμενο με 14 πόντους πήγε στο ημίχρονο το Τορόντο (69-55) με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται στην κόντρα των Σιάκαμ και Μπολ, με τον πρώτο να πετυχαίνει 35 πόντους και να μαζεύει 7 ριμπάουντ και τον δεύτερο να σταματά στους 32, με 7 τελικές πάσες. Άξιοι συμπαραστάτες για τους δύο αθλητές, ήταν από πλευράς Ράπτορς, οι Μπαρνς (21 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ (19 πόντους), ενώ για τους Χόρνετς ο Τέρι Ροζίερ σημείωσε 21 πόντους, με τον Πλάμλι να πετυχαίνει ένα ακόμη double-double τη φετινή σεζόν (16 πόντους, 15 ριμπάουντ), χωρίς όμως αυτά να είναι αρκετά για να αποφύγει η ομάδα τους την ήττα. Το τελικό 124-114 έφερε το Τορόντο στο 19-23 και μία ανάσα από τα play-in, με το Σάρλοτ να παραμένει στη τελευταία θέση με 11-32.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-29, 69-55, 97-88, 124-114.//