Ήττα για τον μαχητικό Προμηθέα

Μία “ανάσα” από την μεγάλη νίκη στην Λιθουανία έφτασε ο Προμηθέας, αλλά στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει, γνωρίζοντας την ήττα από την Ρίτας με 77-75.

Για τον δεύτερο όμιλο του Basketball Championς League, ο Προμηθέας πάλεψε, αλλά κάποια νεκρά επιθετικά σημεία του στέρησαν μια σπουδαία νίκη και πλέον έχει “συγκάτοικο” στην δεύτερη θέση.

Ο Προμηθέας μπήκε καλά στο παιχνίδι και με “καθαρό μυαλό” στην επίθεση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο σημείο εκείνο κάποια λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν τα “ηνία” του ματς.

Μάλιστα η Ρίτας προηγήθηκε με 18-12. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και πήραν “κεφάλι” στο σκορ με 23-22, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 27-23 για τους γηπεδούχους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή για την ελληνική ομάδα. Με πολλά προβλήματα στην άμυνα οι Λιθουανοί αργά αλλά σταθερά επέβαλλαν τον ρυθμό τους καταφέρνοντας να μεγάλωσαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την μάλιστα σε διψήφιο αριθμό, “κλείνοντας” το ημίχρονο 51-38 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας μπορεί να μη έκανε εξαιρετικό ματς στην επίθεση, αλλά αμυντικά ήταν πολύ καλός, γεγονός που έδωσε την δυνατότητα να “ροκανίσει” την διαφορά. Το 52-40 έγινε 54-48 και 62-55 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με “όπλο” την άμυνα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου συνέχισαν στην 4η περίοδο να μειώνουν την διαφορά, καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα μάλιστα 68-67 3′:43” πριν το τέλος.

Η Ρίτας έκανε την δική της αντεπίθεση ισοφαρίζοντας 73-73, 73 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, ενώ με λέι απ του Κόουλ 7” πριν το τέλος προηγήθηκε με 77-75, αφού είχε αστοχήσει ο Κόουαν για την ελληνική ομάδα. Ο Παπαθεοδώρου πήρε τάιμ άουτ, έχοντας 3” για να εκδηλώσει επίθεση.

Στο τελευταίο σουτ ο Ετσενίκε κόπηκε από τον Γκόραμ και ο Προμηθέας γνώρισε την δεύτερή του στον όμιλο με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 24-15, 11-17, 15-20

ΡΙΓΑΣ: Εχόντας 9, Γκόραμ 6, Νορμάντας 16(2), Ρατζεβίσιους 10(1), Βελίτσκα 4(1), Κόουλ 16(1), Ντελαρουέρ 2, Όρνσμπι 2, Μασιούλις 12(1), Πλέικις.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χρυσικόπουλος, Κόουαν 10(1), Ετσενίκε 15, Κούρουκς, Ρέινολντς 9(3), Μπαζίνας, Κόφεϊ 19, Χαλ 7(2), Κόνιαρης 1, Πλώτας, Στέφενς 4.