Ήττα χωρίς αντίκτυπο…

Αδιάφορο βαθμολογικά ματς για την ΑΕΚ στην Γερμανία, με τους “κιτρινόμαυρους” να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα με 83-79 από την Λούντβιγκσμπουργκ.

Η ΑΕΚ που παρά την ήττα της τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου και προκρίθηκε βέβαια στους “16”.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και αυτό οι γηπεδούχοι δεν το άφησαν ατιμώρητο. Οι Γερμανοί εκμεταλλευόμενοι την κακή επιθετική λειτουργία της ελληνικής ομάδας πήραν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα με 11-3.

Οι παίκτες του Πλάθα αντέδρασαν, μείωσαν σε 13-8 και 13-11, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν μ’ ένα σερί 8-0 υπέρ τους κάνοντας το σκορ 21-11 και στέλνοντας την διαφορά στο +10.

Ήταν η σειρά της ΑΕΚ να αντιδράσει και με δικό της σερί 7-0 έκανε το ματς 21-18, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο για τους Γερμανούς.

Η «Ένωση» βρήκε ρυθμό και δεν άργησε να πάρει το «πάνω χέρι» στο σκορ. Με τρίποντο του Κουζμίνσκας προηγήθηκε 23-22, προβάδισμα που δεν απώλεσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με 38-35, χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Ζώη Καράμπελα.

Nαι μεν η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο 3ο 10λεπτο, αλλά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει, να πάρει σημαντική διαφορά από τους γηπεδούχους.

Το «εύθραυστο» προβάδισμα της ελληνικής ομάδας το… γκρέμισαν οι Γερμανοί, που ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκαν 56-54 και 57-56 στο τέλος της.

Η Λούντβιγκσμπουργκ πήρε ψυχολογία και στην τελευταία… ευθεία του παιχνιδιού μπήκε με φόρα.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο +8, 73-65, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Στο σημείο εκείνο η ΑΕΚ έγινε πιο πιεστική καταφέρνοντας να μειώσει σε 76-73, 1’:30’’ πριν το τέλος και 79-75 ένα λεπτό αργότερα.

Με δύο βολές ο Μακ Ρέι 18,2΄΄ πριν τη λήξη μείωσε σε 79-77.

Ο Πόλας για τους Γερμανούς ήταν ψύχραιμος στις βολές κάνοντας το σκορ 81-77, 12,4 δεύτερα για το τέλος. Ο Ράντλ ευστόχησε στη μία βολή, ο Κουζμίνσκας κέρδισε φάουλ, έβαλε την μία στα 7”, μειώνοντας σε 81-79.

Στα 5” η ΑΕΚ έκανε φάουλ, ο Μπούι ευστόχησε και στις 2 κάνοντας το 83-79, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το ματς, “γράφοντας” την πρώτη ήττα της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 14-20, 21-15, 22-18,

ΛOYNTBIΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπέρχρε, Μπούι, Τσάιλντς, Χάμοντ, Πόλας, Έντιγκιν, Γκρέιβς, Λιούις, Μέλσον, Πάτρικ Γ., Σαντάνα, Πάτρικ Γιοχ.

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ , Νετζήπογλου , Κουζέλογλου , Τίλμαν, Ραντλ, Καράμπελας  , Κουζμίνσκας , Καμπενγκέλε, ΜακΡέι, Χατζηδάκης, Πιλάβιος//ΑΤ.