Ιστορικό… κάζο για την ΑΕΚ από το παθιασμένο Λαύριο (video)

Τη νίκη της χρονιάς, πανηγύρισε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας της “αγνώριστης” και άνευρης ΑΕΚ με 95-81.

Έχοντας 5 διψήφιους παίκτες, το ψυχωμένο για 40 λεπτά Λαύριο, επικράτησε στα Άνω Λιόσια της ΑΕΚ με 95-81. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, έφτασε συνολικά τις τρεις και πλέον ισοβαθμεί με Καρδίτσα και Απόλλωνα Πάτρας. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που δεν πηγαίνει και με την καλύτερη ψυχολογία στην Κρήτη για το Final 8.

Αρκετά δυνατά μπήκε το Λαύριο στο παιχνίδι και με 4 πόντους του Νικολαΐδη προηγήθηκε με 6-4 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ, απάντησε με τρίποντο του Γιάνκοβιτς για να πάρει τα ηνία, 7-6 στο 4′. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ για το 14-14 στο 7′. Η “Βασίλισσα” με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Γόντικα και δύο βολές του Φλιώνη, έκανε το 20-14 στο 8′. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη απάντησε με ένα δικό της σερί στην ΑΕΚ και με έξι πόντους του Φλαγκ και τρεις του Ζάρα πέρασε μπροστά στο σκόρ, 23-20 με το τέλος του δεκαλέπτου.

H “Ένωση” ξεκίνησε με πέντε γρήγορους πόντους το δεύτερο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 25-25 στο 12′. Το Λαύριο με δύο βολές του Κολοβέρου πήρε και πάλι τα ηνία για να δώσει ο Ξανθόπουλος με τρίποντο το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 28-27. Οι φιλοξενούμενοι,  ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί και με δύο τρίποντα του Γιάννη Κουζέλογλου έκαναν το 33-30 στο 15′. Η ομάδα του Σερέλη το έβλεπε… βαρέλι και με τους Κουζέλογλου, Κόουλ και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 42-35. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-36 για τους φιλοξενούμενους.

Με ένα 11-0 σερί το Λαύριο μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο σοκάροντας το την ΑΕΚ, παίρνοντας διαφορά 17 πόντων, 53-36. Η “Ένωση” με ένα δικό της 8-0 μείωσε στους 9, 53-44 στο 25′. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει με τους Γουίλιαμς και Γιάνκοβιτς, αλλά το Λαύριο με έξι διαδοχικούς πόντους του Ζάρα έκανε το 62-48 στο 27′. Οι γηπεδούχοι, έβρισκαν λύσεις με τον Μάιλς, μειώνοντας στους 12, 66-54. Ένα καλάθι του Γουίλιαμς, διαμόρφωσε το 67-56 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Το Λαύριο, έπαιζε δίχως φόβο και βρίσκοντας διαρκώς πρωταγωνιστές, διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, αυτή την φορά με τον Κολοβέρο για το 73-58. Ό,τι έβαζε η ΑΕΚ στην επίθεση, το δέχονταν στην άμυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σερέλη για το 77-62, 6.40′ για το φινάλε του ματς. Ο Ζάρας πήρε το… όπλο του, για το 85-67. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς, ήρθε με καλάθι του Ζάρα, για το 91-69. Τελικώς, η ομάδας του Λαυρίου επικράτησε με 95-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 8 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), ΜακΓκριφ 4, Γιάνκοβιτς 15 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μίτσελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 2, Φλιώνης 4, Μάιλς 10 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γόντικας 7, Παπαδάκης 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 17 (7/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 12 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 23 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολαΐδης 4, Λάντζεβαϊν, Ζάρας 19 (4/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κολοβέρος 13 (1), Κουζέλογλου 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερομιχαλός 2 (0/4 τρίποντα).

ΑΕΚ: Εκτός με Ιωνικό (04/03)
Λαύριο: Εντός με Απόλλωνα Πάτρας (04/03)