Ισοπέδωσε το Λαύριο ο ΠΑΟΚ! (video)

Σε μία αναμέτρηση της οποίας η εξέλιξη έμοιαζε προδιαγεγραμμένη από το πρώτο δεκάλεπτο, ο “δικέφαλος του βορρά” επικράτησε με 93-68 των “μεταλλωρύχων”, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ πλέον βρίσκεται στην 4η θέση με ρεκόρ 8-6, ισοβαθμώντας με Περιστέρι, Κολοσσό Ρόδου και Προμηθέα. Από την άλλη, το Λαύριο έπεσε στο 2-12 και παρέμεινε στην 11η θέση. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιανίκ Φράνκε με 30 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο “δικέφαλος του βορρά” έδειξε από το πρώτο λεπτό ποιος είναι το… αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 22-6 και τον Φράνκε να… οργιάζει. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επί μέρος 11-4 και συμμάζεψαν λίγο τη διαφορά έως το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17, 10′). Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν παρόμοια, με τη διαφορά ότι δεν υπήρχε κάποιο αντίστοιχο καλό διάστημα του Λαυρίου. Ο Ολλανδός γκαρντ έφτασε αισίως τους 18 πόντους πριν το ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται έως και το +26 (54-28). Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 57-32.

Με τον αγώνα να έχει πρακτικά κριθεί, ο ρυθμός έπεσε σημαντικά. Χαντς και Ράιλι πήραν αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες, την ώρα που ο Φράνκε έφτανε τους 27 πόντους, στο κορυφαίο επιθετικό του παιχνίδι στην Ελλάδα. Από τους παίκτες του Σερέλη… διασώθηκε μονάχα ο Λάνγκεβαϊν. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν σημαντικά το ροτέισον.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 57-32, 79-51, 93-68

ΠΑΟΚ: Ιωνικός εκτός έδρας (4/2).
Λαύριο: Ολυμπιακός εντός έδρας (4/2).//