Ιδανικό φινάλε 2023 για τον Παναθηναϊκό

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε με νίκη τη χρονιά 2023, αφού επικράτησε εκτός έδρας με 78-51 του ΠΑΣ Γιάννινα στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινες” συνεχίζουν τις καλές εμφανίσεις και με πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν τη δέκατη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, διατηρώντας το αήττητο και την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Κορυφαίες για το “τριφύλλι” ήταν η Τζόουνς με triple double (14π., 10 ριμπ., 11 ασίστ), η Αλέιν με ακόμη ένα double double (16π, 11ριμπ.), ενώ διψήφιες ήταν και οι Σταμολάμπρου 11(3), Αλεξανδρή 10 (2) και Χαιριστανίδου 11(1). Βέβαια, ομάδα της κόουτς Καπογιάννη ήταν εξαιρετική και στο αμυντικό κομμάτι κρατώντας πολύ χαμηλά τα Γιάννενα.

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει καλά (1-4) αλλά τον ΠΑΣ να απαντάει (5-4) στο 4ο λεπτό. Στην υπόλοιπη περίοδο κεφάλι στο σκορ είχαν οι “πράσινες” που σιγά σιγά έδειξαν να χτίζουν ρυθμό για το 13-21.

Στη δεύτερη περίοδο κυριάρχησε το “τριφύλλι” με τις αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη να ελέγχουν απόλυτα το ματς σε άμυνα και επίθεση (24 ριμπ., 13 ασίστ & 7 κλεψίματα στο ημίχρονο) και να πετυχαίνουν νταμπλ σκορ (19-38) με τρίποντο της Παυλοπούλου στο 18ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε 19-43 υπέρ του ΠΑΟ με σερί 6-22.

Με την επιστροφή στο παρκέ οι “πράσινες” συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα (19-50). Με ρεσιτάλ τριπόντων ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με +36 (31-67).

Ο Παναθηναϊκός είχε να διαχειριστεί την αντίδραση του ΠΑΣ στα πρώτα δυο λεπτά της τελευταία περιόδου, όταν με σερί 7-0 οι γηπεδούχες μείωσαν σε 38-67. Η Τζόουνς ήταν αυτή που έδωσε τέλος στο σερί του ΠΑΣ με εύστοχο τρίποντο (38-70). Μετά τα μισά της περιόδου η κόουτς Καπογιάννη άνοιξε το ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες στις νεαρές αθλήτριες της ομάδας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 51-78.

Διαιτητές: Λόρτος-Κωνσταντινέλης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 13-21, 19-43,31-67, 51-78

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 8(1), Μάρκοβιτς 13, Πηλακούτα 10, Σαρηγιαννίδου, Μαρίνη 16(1), Πράπα 2, Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 2, Ασμπερι.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11(3), Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς, Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Πατσιατζή, Αλεξανδρή 10 (2), Τζόουνς 14(2), 10ριμπ., 11 ασίστ, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 16, 11ριμπ., Χαιριστανίδου 11 (1).