Η Ζαλγκίρις πέρασε από το Μόναχο και βλέπει… Μπαρτσελόνα!

Οι Λιθουανοί μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, κατάφεραν να επικρατήσουν 83-80 της Μπάγερν και έτσι κατέκτησαν την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που τους φέρνει αντιμέτωπους με τους Καταλανούς στην τελική φάση της Euroleague.

Το ματς άρχισε με μεγάλες “μάχες” και από τις δυο πλευρές, χωρίς καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να πάρει μεγάλο προβάδισμα, όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο Μπραζντέικις με εύστοχο τρίποντο, έδωσε “βραχεία κεφαλή” στην ομάδα του (18-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρά την υπεροχή των Λιθουανών στα πρώτα λεπτά του, η Μπάγερν ανέβασε “στροφές” και με πρωτεργάτες της τους Λούτσιτς, Μπόνγκα και Γουόλντεν, “έκλεισε” το πρώτο μέρος με προβάδισμα 4 πόντων (38-34).

Στο ίδιο… τέμπο συνεχίστηκε το ματς και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν μικρές διαφορές υπέρ τους (40-46, 25′), όμως οι Βαυαροί πλησίαζαν συνεχώς χάρη στις ενέργειες του Γουίνστον και έτσι η Ζαλγκίρις “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα 4 πόντων (47-51) μετά από καλάθι που σημείωσε ο Μπραζντέικις.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς “χέρια” με τον Γιάραμαζ να αποτελεί πρωταγωνιστή της ομάδας του Τρινκιέρι. Οι φιλοξενούμενοι με ένα… κρεσέντο προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους (70-79, 39′) λίγο πριν το φινάλε, όμως οι Γερμανοί… δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα σερί έφεραν το ματς στον πόντο (78-79) μετά από 8 διαδοχικούς πόντους που πέτυχε ο Ομπστ. Οι Λεκαβίτσιους και Ουλάνοβας έμειναν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έτσι η Ζαλγκίρις πανηγύρισε τη νίκη με 83-80 στο Μόναχο και εξασφάλισε την όγδοη θέση, που τη στέλνει στα πλέι οφ της διοργάνωσης κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-34, 47-51, 80-83

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουόλντεν 14 (2), Γουίνστον 8 (3/9 σουτ), Γκιφάι 6 (2), Μπόνγκα 6, Γιάραμαζ 7 (1), Λούτσιτς 10 (3/8 σουτ), Ομπστ 12 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Τσίπσερ, Βίμπεργκ, Γκιλέσπι 2, Τσίταμ 7 (3/6 δίποντα).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Τέιλορ 5 (5/6 βολές), Λεκαβίτσιους 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Χέιζ, Σμιτς 16 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπιρούτις 7, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πολονάρα, Ντίμσα 10 (2), Μπουτκεβίτσιους 4 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουλάνοβας 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές).