Η τελευταία περίοδος ήταν… αρκετή για τη “Βασίλισσα” (video)

Η ΑΕΚ “πάτησε γκάζι” στο τελευταίο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε στην έδρα του Λαυρίου με 84-67, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την “Ένωση”, η οποία “καθάρισε” στην τελευταία περίοδο το Λαύριο στην έδρα του και έτσι επικράτησε με 84-67, επιστρέφοντας στις νίκες στο πλαίσιο της 5ης “στροφής” του πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη, η “Βασίλισσα” ανέβηκε στο 4-1, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρέμεινε χωρίς νίκη σε πέντε αναμετρήσεις.

O MακΓκρίφ στο πρώτο ημίχρονο κυρίως, αλλά και οι Γουίλιαμς-Μάντσεν, ήταν οι παίκτες που ανέλαβαν το σκοράρισμα της ΑΕΚ, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος δημιουργούσε ρήγματα συνεχώς, καθώς τελείωσε το ματς με 11 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αρ Τζέι Κόουλ, ο οποίος ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση του κόουτς Σερέλη όσον αφορά την εκτελεστικότητα της ομάδας του.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να περνούν ένα διάστημα… αφλογιστίας. Η ΑΕΚ βρήκε σύντομα περισσότερες λύσεις στην επίθεσή της δια χειρός ΜακΓκρίφ και Φρέιζερ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους υπέρ της (6-13, 6′). Στη συνέχεια όμως, το Λαύριο βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και πήρε κάποιους πόντους στην άλλη μεριά του γηπέδου από τον Φλαγκ, μειώνοντας στον πόντο. Ο Κόουλ με ένα δύσκολο δίποντο ισοφάρισε σε 14-14, με την “Ένωση” να απαντάει με ένα 6-0 σερί για το φινάλε της πρώτης περιόδου (14-20).

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον καλό ρυθμό που απέκτησαν σε ένα σημείο της πρώτης περιόδου στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον “Δικέφαλο Αετό” να “εκτοξεύει” άμεσα τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (15-26, 13′). Ο Ανδρέας Πετρόπουλος πέτυχε το πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού (16-29, 14′) και ο Γκρέι απάντησε άμεσα (19-29, 14′) με τον ίδιο τρόπο. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη τότε πάτησαν το “πόδι στο γκάζι” και μετά το τρίποντο του Φρέιζερ (21-32, 15′), “έτρεξαν” ένα 8-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Γερομιχαλό, Νικολαΐδη και Κόουλ, μειώνοντας μόλις στους 3 πόντους (29-32, 18′). Το σύνολο του Ηλία Καντζούρη όμως έβγαλε αντίδραση και έτσι “έκλεισε” το πρώτο μέρος του αγώνα στο +6 (33-39).

Οι δυο ομάδες άρχισαν πολύ δυναμικά στην τρίτη αναμέτρηση και το ματς απέκτησε φρενήρη ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια του Λαυρίου, είχαν το “πάνω χέρι” και με καλάθι του ΜακΓκρίφ, η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους υπέρ τους (39-46, 23′). Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις και τον Κόουλ, μείωσαν αρχικά στον πόντο (49-50, 26′) και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά σήμερα με τρίποντο του Νικολαΐδη (52-51, 28′). Η “Βασίλισσα” όμως βρήκε ξανά τις λύσεις, αυτή τη φορά δια χειρός Στρέλνιενκς και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 για τους “κιτρινόμαυρους”

Το σύνολο του Ηλία Καντζούρη “έσφιξε” την άμυνά του στην αρχή της τέταρτης περιόδου και με ένα εξαιρετικό κάρφωμα του Πετρόπουλου στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο, ένα τρίποντο του Γουίλιαμς, αλλά και ένα κάρφωμα του Μίτσελ, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (61-71, 35′). Με δημιουργό της τον εξαιρετικό Βασίλη Ξανθόπουλο και “εκτελεστή” τον Κένι Γουίλιαμς, η ΑΕΚ με συνοπτικές διαδικασίες, κατάφερε να “εκτοξεύσει” τη διαφορά στους 21 πόντους (63-84, 38′) και να “σφραγίσει” το “διπλό”. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο 84-67 υπέρ της “Ένωσης”, η οποία επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 54-58, 67-84

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης – Ζαχαρής – Πουρσανίδης Κ.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Φλαγκ 7 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 18 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Νικολαΐδης Αλ. 15 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντέιβις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 8 (3 ασίστ, 4 λάθη, 6 κλεψίματα), Γκρέι 4 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Νικολαΐδης Απ. 1, Ντούραμ 2 (1/6 σουτ), Πιλάβιος 1, Σπρίντζιος, Κουάθ.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Πετρόπουλος 5 (1), ΜακΓκριφ 17 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 15 (3/5 τρίποντα), Μίτσελ 9 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος (0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 3, Περσίδης 2, Μάντσεν 15 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ).