Η Σερβία έκανε… δώρο στην Ελλάδα

Το σύνολο του Σβέτισλαβ Πέσιτς, επικράτησε με 77-76, απέναντι στην Εθνική Τουρκίας και στην ουσία “χαρίζει” την πρόκριση στην “γαλανόλευκη”, η οποία αντιμετωπίζει το Βέλγιο και σε περίπτωση νίκης “σφραγίζει” το εισιτήριο στην τελική φάση του Mundobasket.

Μετά από ένα ντέρμπι με τα… όλα του, η Σερβία κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Τουρκία με 77-76 και σε περίπτωση που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικρατήσει κόντρα στο Βέλγιο θα πάρει την πρόκριση στην τελική φάση του Mundobasket.

Το σύνολο του Πέσιτς δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρησης, καθώς βρέθηκε πίσω με 11-0, αλλά στη συνέχεια ισορρόπησε και έτσι το πρώτο 10λεπτο τελείωσε 24-21. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με του Σέρβους να είναι ελάχιστα ανώτεροι και έτσι αποχώρησαν για το ημίχρονο με το σκορ στο 37-34, υπέρ τους. Οι Τούρκοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στην τρίτη περίοδο ισορρόπησαν και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο με ισοπαλία και 54-54.

Στο τέλος όμως, χαμογέλασε το σύνολο του Πέσιτς, καθώς μετά από μία συναρπαστική μονομαχία, κατάφερε να επικρατήσει με 77-76, δίνοντας ταυτόχρονα ένα τεράστιο… δώρο στην Εθνική Ελλάδας, που αυτό που πρέπει να κάνει πλέον, είναι να επικρατήσει απέναντι στο Βέλγιο και να πάρει την πρόκριση για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.//

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-34, 54-54, 77-76