Η “γαλανόλευκη” έπεσε… μαχόμενη

Οι “Ατζούρι” υποδέχθηκαν την Εθνική ομάδα μπάσκετ Γυναικών στο Μιλάνο και επικράτησαν επί του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με τελικό σκορ 76-67, για της ανάγκες του EuroBasket 2025.

Στην πόλη Βιτζεβάνο, έξω από το Μιλάνο, η Εθνική μας ομάδας αγωνίστηκε με την αντίστοιχη της Ιταλίας, στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025, στον 9ο όμιλο (Ιταλία, Τσεχία και Γερμανία). Μάλιστα, η Εθνική δεν κατάφερε μόνο να γυρίσει από τον… θάνατο, αλλά κατάφερε να κοντράρει και να δυσκολέψει την γείτονα χώρα για… 30 λεπτά. Το μπάσκετ όμως δεν ολοκληρώνεται στα τρία δεκάλεπτα και στο τέταρτο οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα… λύγισαν.

Ο αγώνας:

Η Ιταλία ήταν εκείνη που ξεκίνησε πολύ δυνατά, εξαπολύοντας τις επιθετικές της αρετές και εκμεταλλεύοντας την απουσία της Μαριέλλας Φασούλας, η οποία υπέστη ρήξη χιαστού. Μάλιστα, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 24-10, αλλά με τις Παυλοπούλου-Σπανού-Λουκά-Χριστινάκη, η ψαλίδα της διαφοράς έκλεισε τους 5, με το σκορ να είναι στο 29-24 και να επιμένουν 5:25 λεπτά. Ωστόσο, δια χειρός της αρχηγού, Άρτεμις Σπανού, η Εθνική μας μείωσε στους τέσσερις (31-27), με σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρα, με 3:43 λεπτά να μένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ματίλντε Βίλα όμως, έκανε το 33-27, αλλά η Χριστινάκη “μάζεψε” ξανά στους 4 με δύο εύστοχες βολές και με τζαμπ σουτ κατάφερε ακόμη και να κάνει το 33-31, πλησιάζοντας στους 2, με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν. Δια χειρός της Ζανταλασίνι όμως, το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 39-31.

Ιδιαίτερα φιλότιμη δουλειά έκανε η Εθνική μας και στον τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντάς το ντέρμπι, με την διαφορά να κυμαίνεται από τους τρεις έως τους πέντε πόντους, στα τελευταία πέντε λεπτά της περιόδου. Ωστόσο, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να αγγίζει όντως τους πέντε πόντους, στο 53-48.

Βέβαια, παρά τις οδηγίες του Πρέκα για να κυνηγήσουν μέχρι την ύστατη στιγμή την ολική ανατροπή και την προσπέραση, οι “γαλανόλευκες” δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην επιθετική φαρέτρα του Αντρέα Καπομπιάνκο και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε, με την έκβαση να “γράφει” 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67.

Η πολυτιμότερη της αναμέτρησης: Η Λορέλα Κουμπάι ήταν η πιο παραγωγική παίκτρια στο παρκέ για την Εθνική Ιταλίας, έχοντας σκοράρει 18 πόντους, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ και μοιράζοντας 6 ασίστ.

Η καλύτερη από τις… ηττημένες: Η αρχηγός της Εθνικής μας, Άρτεμις Σπανού, ήταν η καλύτερη παίκτριά μας, μακράν από την δεύτερη. Πιο συγκεκριμένα, η 30χρονη σέντερ/φόργουορντ σκόραρε 21 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ εμφάνιση, μοιράζοντας και 3 ασίστ. Η αμέσως επόμενη πιο παραγωγική, ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη, με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Τσουμπάι 18 (8/12 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντέρα, Σπρεαφίκο 6 (2/9 σουτ), Βίλα 10 (5/7 δίποντα, 4 ασίστ), Κόντι, Φασίνα 2, Κις 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παν 2 (1/8 σουτ), Πανζέρα, Βερόνα 14 (4/6 τρίποντα), Ζανταλασίνι 15 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 13 (5/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λούκα 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 9 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Σπανού 21 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σταμάτη 9 (3/4 τρίποντα), Χαιριστανίδου 2, Καρλάφτη, Σταμολάμπρου 5 (2/9 σουτ), Τσινέκε.//ΓΚ.