Η “Ένωση” είχε το πείσμα και πήρε το ντέρμπι (video)

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, η ΑΕΚ κατάφερε στο τέλος με μεγάλα σουτ των Φρεζίερ και ΜακΓκρίφ, να επικρατήσει με 73-70 επί του Προμηθέα Πατρών για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ κατάφερε μετά από μια σπουδαία αναμέτρηση, να επικρατήσει του Προμηθέα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 8η “στροφή” του ελληνικού πρωταθλήματος. Έτσι, η “Βασίλισσα” ανέβηκε στο 6-2, ενώ από την άλλη μεριά, οι Πατρινοί στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο τους στην μετά… Γιατρά εποχή, ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 2-4.

Μεγάλο πλήγμα για τον Προμηθέα αποτελεί και ο τραυματισμός του Τζο Γιάνγκ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στο υπόλοιπο του ματς και έτσι για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Αρνόλντας Κουλμπόκα, ενώ ο “Δικέφαλος” είδε τους Μάντσεν, Μίτσελ και Φρέιζερ να ξεχωρίζουν στο παρκέ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση αρκετά νευρικά και είχαν μεγάλη αστοχία, ειδικά πίσω από τα 6,75 μέτρα. Η ΑΕΚ σύντομα πήρε ένα ισχνό προβάδισμα 4 πόντων (10-6 6′) με καλάθι του ΜακΓκρίφ. Ο Προμηθέας απάντησε άμεσα με ενέργειες του Μουράτου και του Κουλμπόκα, ισοφαρίζοντας σε 10-10. Η άμυνα της “Ένωσης” “έσφιξε” για τα καλά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον “Δικέφαλο” να προηγείται με 15-11 χάρη σε βολή του Μάντσεν.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας αισθητά (17-15, 13′) με σουτ του Γκίκα. Η έλευση του Στρέλνιεκς έφερε και το πρώτο εύστοχο τρίποντο της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (22-17, 14′). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε διαρκώς το προβάδισμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις κυρίως μέσω των Κουλμπόκα και Κόντιτ. Στη συνέχεια, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς ισοφάρισε σε 30-30 με σπουδαίο σουτ τριών πόντων, όμως η “Ένωση” απάντησε με πρωταγωνιστές τους Φρέιζερ και Γουίλιαμς, “κλείνοντας” το πρώτο μέρος στο +3 (34-31).

Το σύνολο του νεοφερμένου κόουτς Χριστόπουλου μπήκε πιο… ζεστά στην τρίτη περίοδο και ο Κουλμπόκα με ένα επιθετικό… κρεσέντο, ισοφάρισε σύντομα στο δεύτερο μέρος (36-36, 22′). Οι δυο ομάδες “άνοιξαν” το ρυθμό με γρήγορες επιθέσεις, όμως ο Λιθουανός φόργουορντ του Προμηθέα συνέχισε το σερί του, δίνοντας προβάδισμα με 4 πόντους για πρώτη φορά στην ομάδα του (41-45, 25′). Οι “μάχες” στο παρκέ αυξήθηκαν και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να αποκτούν… βραχεία κεφαλή (55-56) με τρίποντο του Μουράτου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε στην αρχή του τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερη προσοχή στις αμυντικές τους λειτουργίες. Ένα τρίποντο του Φλιώνη και ένα καλάθι του Μίτσελ, έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων (65-50, 35′) για την “Ένωση”, ωστόσο ο Προμηθέας έφερε και πάλι το ματς… στον πόντο (67-66, 37′) με πρωτεργάτες του τον Κόντιτ και τον Σίμπσον. Η “Βασίλισσα” παρά την πίεση των Πατρινών, βρήκε τις λύσεις δια χειρός Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ στο τέλος, οι οποίοι με 2 τρίποντα έδωσαν προβάδισμα… ασφαλείας στους γηπεδούχους (73-66, 38′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, διατήρησαν καλή αμυντική λειτουργία και στο τέλος είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Κουλμπόκα πήρε ένα βεβιασμένο σουτ τριών πόντων με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Ο Λιθουανός δεν βρήκε στόχο και έτσι η ΑΕΚ επικράτησε με 73-70, πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη σε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Ο MVP

Αρκετοί ήταν οι διακριθέντες για την “Ένωση”, ωστόσο ο Μάντσεν ήταν αυτός που ξεχώρισε με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, μετρώντας 5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσώνος, Μαλαμάς

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρεζίερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα). //