Η ψυχωμένη Βαλένθια “βύθισε” ακόμη περισσότερο την Εφές

Σπουδαίο ματς στην Ισπανία, όπου η Βαλένθια υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές και ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αφού… πέρασε από χίλια κύματα. Τελικά οι γηπεδούχοι έχοντας περισσότερες λύσεις και κυρίως περισσότερη ψυχή πήραν τη νίκη με 93-88.

Με τη νίκη τους αυτή οι “πορτοκαλί” έφτασαν στο 10-8 και “βύθισαν” ακόμη περισσότερο την Εφές στο 7-11.

Ματς πολύ κλειστό, με τις δύο ομάδες να μάχονται για κάθε κατοχή, για κάθε μπάλα και πρόσφεραν θέαμα, στην προσπάθειά τους να ανέβουν στην βαθμολογία.

Το πως θα πάει το ματς δεν φάνηκε από την αρχή και αυτό γιατί οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 8-0, αλλά η Βαλένθια απάντησε άμεσα, προηγήθηκε με 14-13 και το πρώτο 10λεπτο τελείωσε 18-18.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 45-43.

Στα πρώτα λεπτέ της της περιόδου η Αναντολού έδειχνε περισσότερο αποφασισμένη, προηγήθηκε με 59-55, η Βαλένθια ανέκαμψε, πήρε το “πάνω χέρι” με 60-59, αλλά και πάλι οι της Εφές είχαν απαντήσεις. Πήραν προβάδισμα 64-60, αλλά σε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο με επιμέρους σκορ 11-2 η Βαλένθια προηγήθηκε 71-66 στο 30′.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Λάρκιν πάλευε μόνος του, αλλά δεν ήταν αρκετή η προσπάθειά του να δώσει την νίκη στην Εφές. Η Βαλένθια έφτασε στη νίκη με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-45, 71-66, 93-88.

BAΛΕΝΘΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάρπερ 10(2), Ρίβερς 10(2), Άντερσον 2, Λόπεθ 7(1), Τζόουνς 15(1), Ίνκλις 14(1), Γιόβιτς 2, Τουρέ 4, Ρόμπερτσον, Ντέιβις 15(2), Οτζελέγε 14(2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 20(4), Μπομπουά 8(2), Μπράιαντ 13(3), Ονσέλ, Τόμπσον 12(2), Πλάις 11(3), Οτουρού 6, Ντάουμ 3(1), Τζόουνς 15.