Η ψυχωμένη Καρδίτσα “σόκαρε” το Περιστέρι (video)

Νίκη παραμονής πανηγύρισαν οι Θεσσαλοί, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 86-80 επί της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Η Καρδίτσα έβαλε… δύσκολα στο Περιστέρι από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε στο τέλος να “λυτρωθεί” με τις προσπάθειες των Γκάλινατ και Πρίτζετ, επικρατώντας με 86-80, κάνοντας… βήμα παραμονής. Με τη νίκη αυτή, οι Θεσσαλοί ανέβηκαν στο 3-13, εν αντιθέσει με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη που έχασε σημαντικό “έδαφος” για μια θέση που θα οδηγήσει στο πλεονέκτημα για τα playoffs της Basket League και υποχώρησε στο 9-7 για την 16η “στροφή” του πρωταθλήματος.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και “έτρεξε” ένα 7-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Φρανσίσκο και Ραντάνοφ, όμως οι Γκάλινατ και Γουέστ έβγαλαν αντίδραση για την Καρδίτσα, η οποία έφερε το ματς σύντομα στο καλάθι (8-10, 5′). Οι δυο ομάδες συνέχισαν “χέρι-χέρι”, μέχρι που ο Ντένμον έκανε ένα επιθετικό “ξέσπασμα” και έδωσε μικρό προβάδισμα (14-20, 9) στους φιλοξενούμενους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 (16-24) υπέρ της ομάδας των δυτικών προαστίων μετά από ενέργεια του Χάμερ.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεκίνησε “καυτή” στη δεύτερη περίοδο και απάντησε με ένα 8-0 σερί, ισοφαρίζοντας σε 24-24, έχοντας ως πρωτεργάτες τους Γκάμπροφσεκ και Γκάλινατ. Μετά το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη “έσφιξε” την άμυνά του και βρήκε σκορ από τους Μπίλαν και Χάμερ, κρατώντας το σκορ κοντά (33-32, 18). Ο Γκάλινατ συνέχισε το “κρεσέντο” του και έστειλε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ματς την ομάδα του με 4 πόντους προβάδισμα (41-37), με το δεύτερο μέρος να προμηνύεται πολύ ενδιαφέρον.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένο στην τρίτη περίοδο και με… μπροστάρη του τον Φρανσίσκο, μείωσε στον πόντο (43-42, 22′), όμως οι Θεσσαλοί κρατούσαν το ισχνό τους προβάδισμα χάρη στις ενέργειες του Γκάλινατ. Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση της Καρδίτσας, βρήκαν τους χώρους που χρειάζονταν με τους Μωραΐτη στην περιφέρεια και Μπίλαν στη ρακέτα, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν με 8 πόντους διαφορά (50-58, 27′) με ενέργεια του Φρανσίσκο. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ, όμως ο Χάμερ πρωταγωνιστούσε σε όλο το δεκάλεπτο, δίνοντας προβάδισμα με 7 πόντους (60-67) στο φινάλε της τρίτης περιόδου για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Η άμυνα των γηπεδούχων “έσφιξε” αρκετά στην εκκίνηση της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ενώ στην άλλη μεριά του γηπέδου, ο Γκάλινατ παρέμεινε “ζεστός” και με τη συνεισφορά των Έβανς και Γκάμπροφσεκ, έφερε ξανά το ματς στον πόντο (68-69, 34′). Οι Θεσσαλοί πέτυχαν σπουδαία σουτ στο τελευταίο δίλεπτο με τους Πρίτζετ και Γκάλινατ. Ο πρώτος μάλιστα έβαλε “τέλος” στα… όνειρα ανατροπής για τους φιλοξενούμενους, καθώς ανέβασε σε κομβικό σημείο τη διαφορά στο +6 (84-78, 39). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 86-80 υπέρ της Καρδίτσας, σε μια μεγάλη “έκπληξη” για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.