Η πρώτη νίκη του Άρη είναι… εκτός έδρας (video)

Ο Απόλλων Πάτρας υποδέχθηκε στο “Apollon Patras Indoor Hall” τους Θεσσαλονικείς, από τους οποίους ηττήθηκε με τελικό σκορ, με το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη να αποκομίζουν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Ο Άρης “ξέσπασε” στους παίκτες του Νίκου Βετούλα και κατάφερε να εισπράξει το πρώτο του καλό αποτέλεσμα για την φετινή αγωνιστική χρονιά. Κορυφαίος παίκτης στην αναμέτρηση, από πλευράς νικητών, ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, εκείνος με τους περισσότερους πόντους στην αναμέτρηση ήταν ο Ντέσι Ουάσινγκτον, του Απόλλων, σκοράροντας 22, μαζέυοντας 4 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ, σε 31 λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Για τον Απόλλωνα ξεκίνησαν οι Γουάσινγκτον, Σταρκς, Σκορδίλης, Φιλιππάκος και Σαλούστρος, ενώ για τον Άρη οι Σανόγκο, Καρ, Μποχωρίδης, Ντα Σίλβα και Γκάλινατ. Μάλιστα, οι αθλητές του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησαν πιο δυναμικά, με +8 στην πρώτη περίοδο, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (23-13), αφού περιόρισε εξαιρετικά την παραγωγή των γηπεδούχων. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου (06:00), οι Θεσσαλονικείς έφτασαν ακόμη και την διαφορά στο +18 (32-14), με μπροστάρη τον Λευτέρη Μποχωρίδη. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά, με την άψογη βελτίωση της εικόνας του, κλείνοντας έτσι την ψαλίδα στους 8, με σκορ ημιχρόνου 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δια χειρός Ντέσι Ουάσινγκτον η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 16 πόντους (55-39, με 06:00 λεπτά να απομένουν), αλλά ο Άρης φρόντισε να κάνει πολύ καλή διαχείριση και είχε καταφέρει να κρατήσει το σκορ στους 10 πόντους, με την περίοδο να λήγει στο 50-43. Με τον Γκάλινατ οδηγό, ο Άρης δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχος και έμεινε σταθερά το “αφεντικό” του ματς, με στόχο να ανοίξει λογαριασμό καλών επιδόσεων για την αγωνιστική σεζόν 2023/24. Η διαφορά σταμάτησε στους 7 πόντους, αφού η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 77-70.//ΓΚ

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-43, 50-63, 70-77.

Οι διαιτητές: Τσολάκος, Αγραφιώτης, Τσιμπούρης.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γουάσινγκτον 22 (5/9 τρίποντα), Σταρκς 20 (8 ασίστ), Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Σαλούστρος, Μπλέιλοκ, Βησσαρίου 6 (2/4 τρίποντα), Όσμπορν 6 (4 ριμπάουντ), Καφέζας, Γκιουζέλης 10, Κογιώνης, Μουράτος 4.

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 7 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρ 10 (2 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βτε Σόουζα 9 (3 ριμπάουντ), Γκάλινατ 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6, Τολιόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Φίλιος, Περσίδης, Χάρελ 3 (1), Καλόγηρος.