Η πρώτη νίκη στη… μετά Γιατρά εποχή! (video)

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας, καθώς επικράτησε με 80-71 επί του Απόλλωνα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στην Basket League.

Την πρώτη του νίκη με τον κόουτς Χριστόπουλο πανηγύρισε ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε επί του Απόλλωνα στην έδρα του με 80-71 για την 9η “στροφή” της Basket League. Με αυτή τη νίκη, οι “πορτοκαλί” ανέβηκαν στο 3-4, ενώ η ομάδα του κόουτς Βετούλα υποχώρησε στο 3-6.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, “τρέχοντας” ένα σερί 6-0 με πρωταγωνιστές τους Καλιούν, Καράμπελα και Σίλα. Στη συνέχεια, ο Προμηθέας ανέβασε “στροφές” μειώνοντας με πρωτεργάτη του τον Κουλμπόκα στον πόντο το ματς (10-11, 6′). Ο Γκρίφιν με ένα επιθετικό… κρεσέντο έδωσε “αέρα” 8 πόντων στους φιλοξενούμενους (12-20, 7′), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά και με κύριους εκφραστές τους τον Γκίκα και τον Μουράτο, ισοφάρισαν σε 22-22 για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το σύνολο του κόουτς Χριστόπουλου ξεκίνησε πιο… ζεστά τη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας για πρώτη φορά σήμερα το προβάδισμα στο σκορ με ένα μικρό σερί 6-0 (26-22, 11′). Οι άμυνες βελτιώθηκαν και από τις δυο μεριές, όμως ο Προμηθέας είχε σταθερά το προβάδισμα, παρά τις ενέργειες του Γκρίφιν (30-29, 16′). Τότε, Γκρίφιν και Σίλα έδωσαν το “μομέντουμ” στους φιλοξενούμενους (32-35, 18′), έστω και προσωρινά. Ο Κάουαν πήρε… μπρος και με τη βοήθεια του Κόντιτ, οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα 8-2 σερί, για να “κλείσουν” το πρώτο ημίχρονο στο +4 (41-37).

Οι “πορτοκαλί” ξεκίνησαν με σερί 11-0 (52-37, 25′) έχοντας ως πρωταγωνιστές τους τον Μουράτο και τον Κόντιτ θέτοντας τα θεμέλια για μια σπουδαία επικράτηση στην έδρα τους. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, ειδικά πάνω στον Γκρίφιν, έδωσε το δικαίωμα στον Προμηθέα να προηγηθεί μέχρι και με 20 πόντους διαφορά (62-42, 28′). Ο Απόλλωνας δεν βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα… ασφαλείας της τάξεως των 21 πόντων (64-43) με καλάθι του Κάουαν.

Το σύνολο του κόουτς Βετούλα μπήκε πολύ δυναμικά στην τέταρτη περίοδο “τρέχοντας” ένα 12-0 σερί (64-55, 35′) με πρωτεργάτες του τον Μαστρογιαννόπουλο και τον Καράμπελα, ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Κουλμπόκα αρχικά και αυτό του Μουράτου στη συνέχεια “έκοψε” τη φόρα των φιλοξενούμενων, κρατώντας σε κομβικό σημείο τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (77-66, 39′). Ο Απόλλωνας δεν ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε μια σημαντική νίκη με 80-71 στο ντέρμπι της Πάτρας.

Ο MVP

Ο Τζορτζ Κόντιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα, δίνοντας πολλές λύσεις στον κόουτς Χριστόπουλο. Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε το ματς με double-double έχοντας 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Βασίλης Μουράτος έχοντας 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζιόπανος, Τηγάνης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 14 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοντίτ 18 (8/13 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 16 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκίκας 7 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κακλαμανάκης , Κουλμπόκα 14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 23 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθ), Βησσαρίου , Σιλά 11 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλχούν 6 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 4 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπόγρης , Χέινς-Τζόουνς , Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 8. //