Η ποιότητα της, ήταν αρκετή

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του 31ου τουρνουά “Ακρόπολις”, η Τουρκία, χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε της Γεωργίας με 101-88 ξεκινώντας με το δεξί το… μίνι αυτό πρωτάθλημα.

Σε ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον για 40 λεπτά, η Τουρκία ήταν καλύτερη από το δεύτερο ημίχρονο και μετά και κατάφερε να επικρατήσει με 101-88 της Γεωργίας στην πρεμιέρα του τουρνουά “Ακρόπολις. Κορυφαίος για τους τυπικά γηπεδούχους ο Τσέντι Οσμάν με 22 πόντους. Για την Γεωργία ξεχώρισε ο Τορνίκε Σενγκέλια με 20 πόντους.

Το ματς

Αρκετά καλύτερο ήταν το ξεκίνημα για την Γεωργία, η οποία στόχευε στις επιθέσεις της τους “ψηλούς” της. Σερμαντίνι και Σενγκέλια είχαν μαζί 8 πόντους με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να προηγείται με 11-3 στο 3′. Η κυριαρχία της Γεωργίας συνεχίστηκε για το επόμενο δίλεπτο και στο 5′ είχε διψήφια διαφορά, 15-5. Η Τουρκία με τους NBAers τους, Σενγκούν – Κορκμάζ – Οσμάν να σκοράρουν κατάφερε να μειώσει στους 4, 20-16 2.44′ για το τέλος της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 6, 24-18 για την Γεωργία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Η έλευση στο παρκέ του Μελίχ Μαχμούτογλου διαμόρφωσε τις ισορροπίες υπέρ των Τούρκων. Ο γκαρντ της Φενέρμπαχτσε με συνεχόμενα τρίποντα, αλλά και οι Μπιτίμ – Τουντσέρ γύρισαν την κατάσταση με την ομάδα του Αταμάν να ανακτά το προβάδισμα και να προηγείται με 6, 41-35. Η Γεωργία ωστόσο, δεν τα παράτησε και 5 διαδοχικούς πόντους μείωσε στο καλάθι, 48-46 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν ήταν εξαιρετική, δείχνοντας να ξεπερνάει το κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Τσέντι Οσμάν, πήρε το όπλο του βοηθώντας την Τουρκία να πάρει διψήφια διαφορά και να την κρατήσει μέχρι και το 30′, 70-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Τουρκία κρατούσε διαρκώς μία διαφορά διψήφια, από 8-11 πόντους. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, με μπροστάρη τον Σενγκέλια κατάφερε να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 3, 88-85 στο 35′. Ο Οσμάν συνέχισε να οργιάζει και με τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 10, 95-85 στο 38′ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 48-47, 70-59, 101-88