Η Παρτιζάν έριξε από την κορυφή τη Μονακό

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Μονακό με 100-80 και έφτασε στις 8 νίκες, μπαίνοντας ξανά στο κόλπο της οκτάδας.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες, οι οποίες έμεναν κοντά στο σκορ, 9-9 στο 4′. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυριάρχησε και τρέχοντας ένα 17-8 σερί έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 26-17 με τον Μαντάρ να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να σημειώνει 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος. Οι Μονεγάσκοι, βρήκαν λύσεις με τους Χολ, Ντιαλό και Οκόμπο να ηγούνται στην επίθεση, κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ, 43-40 στο 18′. Η Παρτιζάν, αντέδρασε και με τον Λεσόρ να βάζει 5 και τον Πάντερ 3 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 48-47.

Στο ίδιο μοτίβο κυλούσε και το τρίτο δεκάλεπτο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, 55-55 στο 25′. Παπαπέτρου, Άντζουσιτς και Λεσόρ σκόραραν και οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα, 69-68 στο 30′. Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, ο Οκόμπο είχε φτάσει στους 13.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ψαλίδα άνοιξε για τους γηπεδούχους. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζέιμς και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν διαφορά 11 πόντων, 79-68 με τον Λεσόρ να φτάνει τους 20 σε αυτό το σημείο (8/9 σουτ). Ο Ντανίλο Άντζουσιτς, είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο διαμόρφωσε το 85-73 στο 35′. Με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, η διαφορά πήγε στους 15, 90-75 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 10 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς, Πάντερ 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3, Παπαπέτρου 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έξουμ 11 (2/2 δίποντα, 7/8 βολές), Νάναλι, Λέσορ 21 (8/10 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 12 (4/4 τρίποντα), Μάνταρ 15 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκομπό 17 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιάλο 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 7 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά 10 (2), Στραζέλ, Χολ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 9 (1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη)