Η Μονακό έδειξε σοβαρότητα και επέστρεψε στις νίκες | “Καθάρισε” σε ένα δεκάλεπτο η Παρτίζαν

Οι Μονεγάσκοι έμειναν ψύχραιμοι στο τέλος κόντρα στην ανταγωνιστική Μακάμπι Τελ Αβίβ και επικράτησαν με 86-67, τη στιγμή που η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πραγματοποιώντας εξαιρετική τρίτη περίοδο, επιβλήθηκε με 88-74 επί της Άλμπα Βερολίνου για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Μονακό – Μακάμπι Τελ Αβίβ 86-67

Μετά από ένα ματς που είχε αρκετές… εναλλαγές συναισθημάτων, η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει με 86-67 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με “όπλο” της το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι ανέβηκε στο 16-10 και… κοιτάει τετράδα. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του “λαού” υποχώρησε στο 13-13, παραμένοντας όμως σε… τροχιά playoffs.

Η Μονακό ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό στην αναμέτρηση, “τρέχοντας” ένα 9-0 σερί έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Λόιντ, κρατώντας τη διαφορά για όλη την πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο +13 (30-17) για τους “καυτούς” Μονεγάσκους. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα, η Μακάμπι απάντησε με ένα 13-2 (32-30, 16′) επιμέρους σκορ με πρωτεργάτες τους Κόλσον και Μπόλντγουιν. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πέρασε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα με το +3 (39-36).

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά στην τρίτη περίοδο και πραγματοποιήθηκαν αρκετές “μάχες” στο παρκέ, χωρίς καμία από τις δυο να ξεφεύγει στο σκορ. To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ισχνό προβάδισμα χάρη στο τρίποντο που πέτυχε ο Κόλσον. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι Μονεγάσκοι έδειξαν την ποιότητά τους. Συγκεκριμένα, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς “έτρεξε” ένα 15-0 σερί, θέτοντας έτσι τα θεμέλια για μια επιβλητική νίκη, με τον Όντεν Κάτας να αποβάλλεται από το ματς σε ένα κομβικό σημείο. Η ομάδα του “λαού” προσπάθησε να βρει λύσεις μέσω του Κόλσον, όμως δεν κατάφερε να “μπει” στο ματς και έτσι η Μονακό επιβλήθηκε με 86-67, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα.

O MVP

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές σήμερα, καθώς σημείωσε 18 πόντους, πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε ισάριθμες ασίστ, μετρώντας παράλληλα 2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5/5 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν (0/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκομπό 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μονέκε 9 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λόιντ 18 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 4, Ντιάλο 11 (1), Μοτιεγιούνας 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (3/13 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 2, Μπράουν 7 (2/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπάλντουιν 17 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 2, Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές), Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Χίλιαρντ 7 (2), Μπράιμο, Νίμπο 2, Κόλσον 16 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ).

Μονακό: Εντός με Παναθηναϊκό (08/03)
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εντός με Φενέρμπαχτσε (08/03)

Παρτίζαν Βελιγραδίου – Άλμπα Βερολίνου 88-74

Η Παρτίζαν αν και είχε αρκετά… σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, κατάφερε να επικρατήσει με 88-74 επί της Άλμπα στο Βελιγράδι και έτσι “σκαρφάλωσε” στο 14-12, διατηρώντας μια θέση που την φέρνει στα playoffs της Euroleague. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί παρέμειναν στον “πάτο” του βαθμολογικού πίνακα, “πέφτοντας” στο 7-19.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, παίρνοντας σκορ από τους Μάτισεκ και Λο, όμως η Παρτίζαν σύντομα έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στα… μέτρα της στην πρώτη περίοδο. Μάλιστα, οι Σέρβοι πήραν και το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-19) με καλάθι του ΛεΝτέι, στο οποίο απάντησε άμεσα ο Τίμαν. Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους Γερμανούς να έχουν το “πάνω χέρι” στα μισά, όμως τους γηπεδούχους να ανεβάζουν “στροφές” στη συνέχεια με πρωτεργάτες τον Αβράμοβιτς και τον Πάντερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν “βραχεία κεφαλή” στο σκορ (42-44) με βολές του Λο.

Η Παρτίζαν μπήκε “καυτή” στο τρίτο δεκάλεπτο “τρέχοντας” ένα 11-0 σερί με πρωταγωνιστές της τον Άλεν Σμάιλαγκιτς και τον Αλέξα Αβράμοβιτς. Στη συνέχεια, η Άλμπα προσπάθησε να βρει λύσεις κυρίως μέσω του περιφερειακού της σουτ, όμως το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 24 πόντους (77-53) για το φινάλε της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο έδειξαν τις δυνάμεις τους, καθώς “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 3-17 (80-70, 37′), όμως στο τέλος, οι Σέρβοι έμειναν ψύχραιμοι και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, επικρατώντας με 88-74 και έτσι παρέμειναν “μέσα” στο “κόλπο” της οκτάδας.