Η Μακάμπι υπερασπίστηκε το σπίτι της και τερμάτισε στην 5η θέση!

Η ομάδα του “λαού” κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 100-96 επί της Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι τερμάτισε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, που τη φέρνει αντιμέτωπη με την Μονακό στα πλέι οφ της Euroleague.

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να επιβληθεί με 100-96 επί της Ρεάλ Μαδρίτης μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο Ισραήλ και έτσι “έκλεισε” τη σεζόν στην 5η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 20-14, ενώ η “Βασίλισσα” υποχώρησε στο 23-11 και περιμένει το αποτέλεσμα της Μπαρτσελόνα με τη Βαλένθια, προκειμένου να τερματίσει είτε δεύτερη, ή και τρίτη στο βαθμολογικό πίνακα. Με την πέμπτη θέση, το σύνολο του Όντεντ Κάτας θα αντιμετωπίσει τη Μονακό στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά μεγάλη αστοχία και από τις δυο μεριές, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε σκορ από τους Γιαμπουσέλι, Ταβάρες και Μούσα για το +4 (7-11, 5′). Η Μακάμπι βρήκε τις απαντήσεις που χρειαζόταν από τους Κόλσον και Μπόλντγουιν, μειώνοντας στον πόντο (12-13, 6′), όμως η “Βασίλισσα” ανέβασε… στροφές, “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί (12-18, 8′) μετά από τρίποντο του Μούσα και ενέργεια του Ντεκ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (16-18) για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου μετά από προσπάθειες των Νίμπο και Μάρτιν.

Η ομάδα του Κάτας ξεκίνησε με ένα 5-0 σερί στη δεύτερη περίοδο, ανακτώντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (21-18, 11′) με προσπάθειες των Ντιμπαρτολομέο και Χίλιαρντ, όμως οι “μερέγχες” απάντησαν. Οι Χεζόνια και Ροντρίγκες είχαν λύσεις για τους Μαδριλένους, οι οποίοι βρέθηκαν στο +6 (27-33, 17′), με τους Ισραηλίτες να δυσκολεύονται να βρουν “χώρους” στην επίθεσή τους. Ο Μούσα έδωσε προβάδισμα… ασφαλείας στην ομάδα του Τσους Ματέο (33-42, 18′), όμως οι γηπεδούχοι… έτρεξαν ένα μικρό 4-0 σερί με βολές του Κόλσον και “έκλεισαν” στο -5 (37-42) το πρώτο μέρος.

Η Μακάμπι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην τρίτη περίοδο και “έτρεξε” ένα 9-0 σερί (46-42, 23′) με πρωτεργάτες της τους Κόλσον, Νίμπο και Μπράουν. Οι Μούσα, Γιαμπουσέλι και Ντεκ βρήκαν χώρους και σκοράρισμα για τους Μαδριλένους, οι οποίοι έφεραν ξανά το ματς στην ισοπαλία (49-49, 25′) και στη συνέχεια ο Γιαμπουσέλι με ένα… κρεσέντο έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (51-57, 27′). Οι Νίμπο, Χίλιαρντ και Μπράουν πρωταγωνίστησαν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ και μπήκαν σε θέση… ισχύος με 65-62 για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας εκμεταλλεύτηκε στην επίθεσή τους τον Μπράουν στη δημιουργία και τους Σόρκιν και Κόλσον στην “εκτέλεση” για το +7 (72-65, 32′) στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Η Ρεάλ βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία στη συνέχεια και με τους Γιαμπουσέλι και Χεζόνια, έφερε ξανά το ματς… στα μέτρα της (82-80, 38′). Οι “μερέγχες” ευστόχησαν σε… μεγάλα σουτ και “έσφιξαν” την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με βολές του Ντεκ (86-86) λίγο πριν το φινάλε. Η τελευταία επίθεση του αγώνα άνηκε στους Ισραηλίτες, όμως ο Ντιμπαρτολομέο αστόχησε σε ξεμαρκάριστο σουτ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα στην αρχή, με την Μακάμπι να αποκτά +5 (95-90, 44′) με το τρίποντο του Χίλιαρντ και το καλάθι του Σόρκιν. Η ομάδα του Τσους Ματέο δεν κατάφερε να απαντήσει και στο τέλος η “ομάδα του λαού” έμεινε ψύχραιμη από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και επιβλήθηκε με 100-96, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-42, 65-62, 86-86 (κ.δ.), 100-96