Η Μακάμπι πήρε τη “μάχη” της οκτάδας | Η Φενερμπαχτσέ “τιμώρησε” την Μπαρτσελόνα

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας επικράτησε με άνεση (86-64) της Αναντολού Εφές στο “Σινάν Ερντέμ” και πήρε σημαντική νίκη για την είσοδο στα playoffs, την ίδια ώρα που οι ελπίδες των Τούρκων… εξανεμίζονται. Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη (81-73) απέναντι στους Καταλανούς και… ονειρεύεται πλεονέκτημα έδρας.

Αναντολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 64-86

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον Γουέιντ Μπόλντογουιν να έχει… κέφια, προηγήθηκαν με 15-6, στο 3′. Η Εφές αντέδρασε και μείωσε στους τέσσερις πόντους (17-13, 6′). Οι Ισραηλινοί, όντας ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (27-16, 8′). Η Μακάμπι τελείωσε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο, με 33-20. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έκανε σερί 12-0 και η διαφορά… εκτοξεύτηκε (45-20, 14′). Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν δεν έβρισκαν αντίδραση απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρούσαν το ευρύ προβάδισμα τους (52-29, 18′). Η ομάδα του Τελ Αβίβ πήγε στα αποδυτήρια στο +21 (54-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, όχι μόνο δεν κατάφεραν να μειώσουν, αλλά η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους (62-39, 25′), με τον Μπόλντγουιν να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Εφές έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20 (66-48, 28′) μετά από αρκετή ώρα, όμως το 68-48 ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Τούρκοι έψαχναν μια αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσαν αρχικά σε 70-54, στο 33′. Η άμυνα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά και οι επιθετικές “αρετές” των παικτών της δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (76-60, 36′). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με άνεση στη νίκη, επικρατώντας με 86-64.

Δεκάλεπτα: 20-33, 33-54, 48-68, 64-86

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 5 (1/5 τρίποντα, καμία ασίστ, 5 λάθη), Μπομπουά 6 (2), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 11 (4/10 σουτ, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκαζί 1, Κλάιμπερν 12 (3/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 5 (1/4 τρίποντα), Εμπαγέ 7 (2/8 σουτ), Ζίζιτς 3, Ντάνστον 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 11 (1/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλντγουιν 23 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Μάρτιν 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 8 (2), Χίλιαρντ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κοέν 6 (2), Μπράιμο, Νίμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιβ, Κόλσον 5 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Φενερμπαχτσέ – Μπαρτσελόνα 81-73

Οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι “ζεστός”, προηγήθηκαν με 17-6, στο 4′. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, την ώρα που οι Τούρκοι δεν είχαν βρει τα επιθετικά τους πατήματα και η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (24-10, 7′). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπάθησε να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, όμως στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +12 (30-18). Η Φενερμπαχτσέ ξεκίνησε με… ορμή τη δεύτερη περίοδο και μείωσε στους επτά πόντους (33-26, 12′). Οι γηπεδούχοι είχαν αντίδραση διαρκείας και κατάφεραν να μειώσουν στους δύο πόντους (36-34, 18′), με την καθοριστική συνεισφορά του Γκούντουριτς. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 40-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (47-46, 23′). Η Μπαρτσελόνα ανέκτησε το προβάδισμα (55-52, 26′), με την αναμέτρηση να έχει μετατραπεί σε ντέρμπι. Η Φενερμπαχτσέ έκανε την αντίδραση… ανατροπή, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (61-56). Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσε το προβάδισμα, παίζοντας αρκετά με τους ψηλούς (65-60, 32′). Οι Καταλανοί προσπαθούσαν να μειώσουν, όμως οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά έξι πόντων σε κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης (74-68, 37′). Η Φενερμπαχτσέ κατάφερε να πάρει, τελικά, μία σημαντική νίκη (81-73).//

Δεκάλεπτα: 18-30, 37-40, 61-56, 81-73

Φενερμπαχτσέ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 16 (5/9 δίποντα, 6/8 βολές, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 12 (3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έντουαρντς, Μπιέλιτσα 3, Χέιζ-Ντέιβις 10 (2), Πιέρ 3 (1), Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 15 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 3 (0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 14:32), Μπούκερ 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 4 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Σανλί, Βέσελι 11 (5/12 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 8 (4/5 δίποντα), Σατοράνσκι 14 (4/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ασίστ), Λαπροβίτολα 12 (3), Αμπρίνες, Χίγκινς, Τόμπι 7 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)