Η Μακάμπι… έχει σφυγμό!

Η ομάδα του “λαού” έδειξε τα… δόντια της κόντρα στη Μπασκόνια, επικρατώντας με 93-79 και έβαλε… γερές βάσεις για μια θέση στην οκτάδα της κατάταξης.

Μετά από ένα ματς με αρκετές εναλλαγές στο σκορ και στο προβάδισμα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπερασπίστηκε το… καυτό της σπίτι και επιβλήθηκε με 93-79 επί της Μπασκόνια για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Με τη νίκη αυτή, το σύνολο του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 16-13, θέτοντας… σοβαρή υποψηφιότητα για τα πλέι οφ, ενώ οι Βάσκοι από την άλλη μεριά υποχώρησαν στο 15-14, παραμένοντας επίσης “ζωντανοί” στο “κυνήγι” της οκτάδας.

Με φερνήρη ρυθμό άρχισε η αναμέτρηση, καθώς οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Η Μακάμπι κατάφερε να “κλείσει” στο +6 (29-23) την πρώτη περίοδο, δείχνοντας πως έχει το “πάνω χέρι”. Στη δεύτερη περίοδο, παρά το +14 (43-29, 15′) που έφτασαν οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους τον Μάρτιν και τον Μπόλντγουιν, οι Βάσκοι βρήκαν τις λύσεις για να μειώσουν αισθητά τη διαφορά. Με πρωτεργάτες τους τον Τόμσον και τον Γκιεντράιτις, οι φιλοξενούμενοι “έριξαν” τη διαφορά στους 4 πόντους (49-45) για την ανάπαυλα του αγώνα.

Η Μπασκόνια μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και με “μπροστάρηδες” τους Χομς, Τόμσον και Κότσαρ, “έτρεξε” ένα 15-0 σερί (49-60, 24′), προσπερνώντας… για τα καλά στο σκορ. Τότε, το σύνολο του Όντεντ Κάτας έβγαλε αντίδραση στο παρκέ και με τον Μπράουν να γίνεται… κύριος παράγοντας στην επίθεσή του, κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, “κλείνοντας” το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (72-65). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Μπόλντγουιν και Νίμπο, κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά και σε διψήφια νούμερα. Έτσι, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έδειξε τις δυνάμεις της και έφτασε σε μια σημαντική επικράτηση με 93-79 επί των Βάσκων, παραμένοντας κοντά στην οκάταδα και τα πλέι οφ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 49-45, 72-65, 93-79

Ο ΜVP

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος ξεχώρισε με την εμφάνισή του, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, μετρώντας 6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 6/7 βολές. //

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Εκτός με Βιλερμπάν (23/03)
Μπασκόνια: Εκτός με Ερυθρό Αστέρα (23/03)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Μπράουν 17 (4/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη) , Μπάλντουιν 24 (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Μάρτιν 9 (3) , Μένκο 2, Σόρκιν 4 (4 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 11 (2) , Χίλιαρντ , Κοέν , Νίμπο 15 (14 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Κόλσον 11 (9 ριμπάουντ).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Χοάν Πεναρόγια): Χάουαρντ 10 (1/8 τρίποντα), Χάιντεγκερ , Ραϊέστε 2, Μαρίνκοβιτς 6 (0/5 τρίποντα) , Ντίεθ , Τόμπσον 17 (0/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη) , Κότσαρ 12 (9 ριμπάουντ) , Ίνοκ , Κοστέλο 2, Γκιεντράιτις 18 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Χομς 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).