Η μαχητική Λάρισα προειδοποίησε και «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό (video)

Σε συνέχεια της καλής τους εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, οι Θεσσαλοί πήραν σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 84-77 και έφεραν στα ίσα τη σειρά των ημιτελικών.

Η Λάρισα έδειξε τα… δόντια της στο «τριφύλλι» στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών, παρά την ήττα της με 87-77, ενώ στο δεύτερο ματς και με σύμμαχο την έδρα της κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά των ημιτελικών. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα λάθη τους και η σειρά οδηγείται σε δραματικό φινάλε. Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων είναι την Παρασκευή (3/6) στο ΟΑΚΑ.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα πρώτα της λεπτά και οι Θεσσαλοί, με τη βοήθεια του κόσμου τους, έδειχναν έτοιμοι να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους για την ισοφάριση της σειράς. Οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 4-8, αλλά η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκανε εξαιρετική αρχή από την περιφέρεια, βρήκε μεγάλα σουτ και πήρε διαφορά 6 πόντων αρχικά (14-8). Η Λάρισα διεύρυνε περαιτέρω το σκορ, φτάνοντας στο +13 (26-13) που αποτέλεσε και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός έπαιρνε βεβιασμένες επιθέσεις και η Λάρισα έκανε το 29-13 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, χάρη σε τρίποντο του Χάντσον. Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Θεσσαλοί σούταραν με 50% στο τρίποντο (6/12), ενώ το «τριφύλλι» είχε 1/9. Η διαφορά έφτασε έως και τους 26 πόντους υπέρ της Λάρισας (43-17)  χάρη στην ευστοχία της με μεγάλα καλάθια και οι «πράσινοι» αναζητούσαν λύσεις επιθετικά, προκειμένου να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά. Αυτό συνέβη με επί μέρους σκορ 8-0 (43-25) και το ημίχρονο έκλεισε στο +12 για τους γηπεδούχους (50-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» συνέχισε από εκεί που είχε μείνει, ροκανίζοντας περαιτέρω τη διαφορά στο σκορ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν την περίοδο με τρίποντο του Παπαπέτρου για το 50-41, αλλά ο Μούντι απάντησε εγκαίρως με τρίποντο από τα 8 (!) μέτρα (53-41). Η Λάρισα κατάφερνε να διατηρήσει… μαξιλαράκι ασφαλείας σε διψήφιο αριθμό, αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την… ανάσα τους με τρίποντο του Μποχωρίδη και ποστάρισμα του Κασελάκη για το 62-57, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Η αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου βρήκαν τον Παναθηναϊκό έως και το -4 με τρίποντο του Νέντοβιτς, αλλά η Λάρισα εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και διατηρούσε τη διαφορά σε ασφαλή απόσταση στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Εν συνεχεία, όμως, ο Μέικον ηγήθηκε για τους «πράσινους» σημειώνοντας αρχικά τρίποντο και φάουλ -με εύστοχη βολή- και στην επόμενη φάση λέι απ που έφερε την ομάδα του σε διαφορά 3 πόντων (73-70). Οι γηπεδούχοι έκαναν το 75-70 και στη συνέχεια απάντησε ο Παπαπέτρου με κρίσιμο τρίποντο για το 75-72. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, η Λάρισα βρήκε ξανά τα ψυχικά αποθέματα για επιθετικές λύσεις και με βολές, αλλά και τρίποντο του Κρούμπαλι έφτασαν στο 80-73. Οι Θεσσαλοί ήταν «αγκάλιασαν» σπουδαία νίκη στην έδρα τους, η οποία έκλεισε με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Καράμπελας 7, Μπέρζινς 5, Μάριτς 10 (5/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούντι 14 (3/5 δίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χάντσον 7, Τσαϊρέλης 6 (3/7 δίποντα), Γκριν 19 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 27 (6/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 9, Σίβα, Μποχωρίδης 3, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 4 (1/10 σουτ), Έβανς 3

Ο MVP:

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τη νίκη της Λάρισας, καθώς ηγήθηκε στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού, όταν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία… ανάσα από την ανατροπή του σκορ. Ο 34χρονος φόργουορντ σημείωσε κρίσιμο τρίποντο κοντά στο φινάλε του αγώνα, πήρε σημαντικά ριμπάουντ (11), ανανεώνοντας ή κερδίζοντας την κατοχή της ομάδας του και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και 5 ασίστ. Σημαντική συμβολή είχε και ο Ντεβόντε Γκριν στο σκοράρισμα, καθώς μέτρησε 19 πόντους με 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.