Η Λάρισα παρέμεινε ψύχραιμη και «λύγισε» τον Προμηθέα

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις, η θεσσαλική ομάδα επιβλήθηκε των Πατρινών με 84-77 και «κοιτάει» πλέον την πρώτη πεντάδα στη βαθμολογία.

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπάσκετ Λιγκ, η Λάρισα κατάφερε να επικρατήσει του Προμηθέα και πλέον ανέβηκε 11-12 και με θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ιωνικό Νικαίας το Σάββατο (14/05), θα τερματίσει στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Μάλιστα, υπάρχει και το σενάριο, οι Θεσσαλοί να τερματίσουν και στην πέμπτη θέση, εφόσον ο Απόλλωνας επιβληθεί στην έδρα του κόντρα στον Άρη.

Από την άλλη μεριά, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 12-12 και θα τερματίσουν εάν η άλλη πατρινή ομάδα επικρατήσει του Άρη και η Λάρισα του Ιωνικού. Διαφορετικά, θα ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην έβδομη θέση.

Ο Προμηθέας άρχισε πιο δυναμικά την αναμέτρηση, πραγματοποιώντας ένα 6-0 σερί και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (2-11) με πρωταγωνιστές τους Φράνκαμπ και Αγραβάνη. Σε εκείνο το σημείο όμως, η Λάρισα αντέδρασε. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ενέργεια του Ζάρα, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 15-13. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να ευστοχούν από κοντά με τον Τσαϊρέλη και να προηγούνται με 19-16.

Οι Θεσσαλοί άρχισαν «ζεστά» τη δεύτερη περίοδο, τρέχοντας ένα 7-0 σερί και ανεβάζοντας υπέρ τους σε διψήφια μεγέθη (26-16). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί αντέδρασαν, ωστόσο η Λάρισα είχε και πάλι τις λύσεις. Ένα καλάθι του Τσαϊρέλη και ένα τρίποντο του Ζάρα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (41-28), κάτι που δεν μπόρεσε να ανατρέψει ο Προμηθέας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 44-30 υπέρ των γηπεδούχων με τρίποντο του Ζάρα από τη γωνία.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν καλύτερη εικόνα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με ατομική ενέργεια του Τρέβις Σίμπσον, οι Πατρινοί μείωσαν τη διαφορά ξανά σε μονοψήφια νούμερα (47-38, 24′). Λίγο αργότερα, η Λάρισα βρήκε ξανά λύσεις από το τρίποντο κυρίως με τους Μούντι και Καράμπελα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 9 πόντους (61-52), ωστόσο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδειχναν ήδη να αντιδρούν.

Ο Μάριτς έβαλε νωρίς στην τέταρτη περίοδο την ομάδα του και πάλι μπροστά με διψήφια διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές». Συγκεκριμένα, οι Πατρινοί έτρεξαν ένα 8-0 σερί με δυο τρίποντα του Γκίκα και ένα καλάθι του Αγραβάνη μειώνοντας για πρώτη φορά στους 3 πόντους (63-60, 32′). Αργότερα, ο Προμηθέας, κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 69-66, με το ματς να αποκτάει νέο ενδιαφέρον. H θεσσαλική ομάδα έκανε γρήγορα ένα 6-0 σερί και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ. Ένας εκ των κορυφαίων παικτών των γηπεδούχων, ο Ζάρας έκανε το 75-71 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, ωστόσο αποβλήθηκε από την αναμέτρηση στην επόμενη φάση, όπως ακριβώς και ο Δημήτρης Αγραβάνης για τους φιλοξενούμενους. Η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Προμηθέα, ευστόχησε στις βολές και κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 84-77.

Ο ΜVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους ήταν και αυτός που αποβλήθηκε από το ματς. Ο λόγος για τον Θοδωρή Ζάρα, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους έχοντας 4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 1/1 βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 44-30, 61-52, 84-77

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Κάρδαρης, Αγραφιώτης

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 7 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 7 (10 ριμπάουντ), Καράμπελας 7 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζάρας 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρζινς 6 (2)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκραντ 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 12 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκίκας 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντριτς 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 6 (1/7 σουτ), Χαντ, Γ. Αγραβάνης 11 (1), Σίμπσον 20 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βασιλείου, Τανούλης.