Η Καρδίτσα έκανε την ανατροπή και παρέμεινε στην κατηγορία! (video)

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Θεσσαλοί γύρισαν το εις βάρος τους σκορ και επιβλήθηκαν με 85-83 επί του Ιωνικού, εξασφαλίζοντας έτσι την παραμονή τους στα “σαλόνια” της Basket League.

Η “νεοφώτιστη” Καρδίτσα κατάφερε να εξασφαλίσει τον βασικό της στόχο που ήταν και η παραμονή, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα της με 85-83 επί του Ιωνικό στο ντέρμπι παραμονής. Οι Νικαιώτες είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Στιβ Μπαρτ, ο οποίος “σταμάτησε” στους 29 πόντους, όμως η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρήκε τον ηγέτη της στο “πρόσωπο” του Ρομπέρτο Γκάλινατ, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους και δήλωσε “παρών” στο κρίσιμο σημείο του αγώνα και έτσι οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν την παραμονή τους στην κατηγορία της Basket League.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση “τρέχοντας” ένα 5-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Μάιερς και Χόκινς, όμως η Καρδίτσα αντέδρασε με τρίποντο του Γκιουζέλη. Οι Νικαιώτες είχαν καλύτερη αμυντική λειτουργία και σύντομα προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (7-14, 5′), με τον Γκιουζέλη να πρωταγωνιστή για τους Θεσσαλούς και να μειώνει ξανά στους 3 πόντους (11-14, 6′). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν το “πάνω χέρι” και “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 9-2, “κλείνοντας” το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (13-25) με πρωτεργάτες τους τον Αρσενόπουλο και τον Μπαρτ.

Με τους Μπαρτ, Λέισι και Χόκινς να είναι… ζεστοί στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του κόουτς Τσίκληρα κρατούσε διαρκώς το προβάδισμα σε… διψήφια νούμερα (22-34, 13′). Οι προσπάθειες των Σίμονς και Λένελ “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 15 πόντους (27-42, 15′) για τους Νικαιώτες, όμως τότε οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Οι Γκάλινατ και Έβανς με ένα… επιθετικό “κρεσέντο” άλλαξαν την εικόνα της ομάδας τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στους 5 πόντους (41-46) και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν με ελάχιστες… διαφορές στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το σύνολο του κόουτς Παπανικολόπουλου ξεκίνησε καλύτερα στην τρίτη περίοδο. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Γκάλινατ και ένα τρίποντο του Γκιουζέλη έφεραν στο ματς για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο ισοπαλία στο 48-48 (23′). Ο Ιωνικός δεν έχασε το προβάδισμά του και με “μπροστάρη” του τον Μπαρτ, κρατούσε διαρκώς προβάδισμα… ασφαλείας (50-56, 26′). Οι Αθηναίου και Γκάμπροφτσεκ μπήκαν στο “παιχνίδι” και με ενέργειές τους, έφεραν ξανά το ματς στο καλάθι (56-58, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Μπαρτ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να δίνει “αέρα” 5 πόντων (56-61) στους φιλοξενούμενους.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πιο δυναμικά και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με τις προσπάθειες των Μπαρτ και Λένελ, έφτασε ξανά στο +9 (59-68, 33′). Η Καρδίτσα προσπαθούσε να βρει λύσεις στην επιθετική της λειτουργία, χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι σε διψήφιες διαφορές (61-73, 35′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκοράρισμα από τους Έβανς, Γουέστ και Γκάλινατ, μειώνοντας στους 8 πόντους (67-75, 36′), όμως οι Νικαιώτες με τον Μπαρτ να παραμένει… καυτός και να μοιράζει παιχνίδι στον Χόκινς είχαν το “πάνω χέρι”. Ο Γκάλινατ σε κομβικό σημείο μείωσε στους 5 πόντους (75-80, 38′) μετά από ένα τρίποντο και φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν ψύχραιμοι και ο Γκάλινατ με νέο καλάθι και φάουλ, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (78-80, 39′). Ο Λέισι δεν αστόχησε από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, όπως και ο Γκάλινατ στη συνέχεια για το 80-82. Ο Αγγελόπουλος αστόχησε σε μια βολή και ο Γκάλινατ το εκμεταλλεύτηκε με ένα φοβερό σουτ τριών πόντων, ισοφαρίζοντας λίγο πριν το φινάλε σε 83-83. Ο Μπαρτ αποδείχθηκε… μοιραίος και με ένα λάθος έδωσε το δικαίωμα στους Θεσσαλούς να πάρουν το προβάδισμα και αυτό έγινε με τον Πρίτζετ να ευστοχεί και στις δυο βολές για το 85-83. Ο Μπαρτ δεν τα κατάφερε και έτσι η Καρδίτσα πανηγύρισε την ανατροπή, που της “χάρισε” την παραμονή στην κατηγορία της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-46, 56-61, 85-83