Η Φενέρ πήρε το θρίλερ με καθοριστικό Γούιλμπεκιν

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη απέναντι στην Ολίμπια Μιλάνο για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague με 85-82 στην παράταση. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη με 15 πόντους. Μοίραιος ο Μίροτιτς για τους Ιταλούς ο οποίος όμως είχε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

O αγώνας

Με τρεις απουσίες στα γκαρντ παρατάχθηκε η Ολίμπια Μιλάνο, καθώς από το ματς απουσίαζαν οι Ντέβον Χολ, Μάοντο Λο και Μπίλι Μπάρον. Μάλιστα, λίγο πριν από το τζάμπολ η Φενέρμπαχτσε τίμησε τον Λουίτζι Ντατόμε για την προσφορά του στον σύλλογο και στο άθλημα. Στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο “ζεστοί”, κυρίως από την περίμετρο. Με τον Μιρότιτς, οδηγό έχοντας 5 πόντους και 4 ριμπάουντ, απέκτησαν ένα προβάδισμα 6 πόντων οι Μιλανέζοι (14-8, στο 5′). Μάλιστα, οι Ιταλοί οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 10-0, απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον αγώνα 18-8 στο 7′. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πατούσε καλύτερα στο παρκέ και συντηρούσε ένα “αέρα” έξι πόντων. Με τον Γκούντουριτς να έχει 9 συνεχόμενους για την ομάδα του Ιτούδη, μείωσε την διαφορά για την Φενέρ στους τέσσερις (23-19) στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Άστοχες ήταν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες, αλλά η Φενέρ με το Παπαγιάννη να έχει 5 πόντους στην περίοδο μείωσε την διαφορά στο σουτ (29-27, στο 15′). Οι Ιταλοί, οι οποίοι ήταν άστοχοι έχοντας ως εκείνο το σημείο βάλει μόνο 6 πόντους, η ομάδα του Ιτούδη, πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γουίλμπεκιν (30-29, στο 16′). Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ με ένα νέο σουτ από τα 6.75μ. έδωσε “αέρα” τριών πόντων για τους γηπεδούχους (35-32, στο 18΄). Η Φενέρ η οποία επέβαλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά στους τρεις (38-35).

Στην τρίτη περίοδο η Φενέρ με τους Παπαγιάννη και Ντόρσει να βρίσκουν στόχο από τα 6,75μ. απέκτησε την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (50-42, στο 24′). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με “σφιχτή” άμυνα έστειλα το “χάσμα” της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα (55-45), μετά από το καλάθι του Μόντλει. Οι Ιταλοί με ένα σερί 4-0, μείωσαν γρήγορα στους 6 (55-49, στο 28′). Ο Νίκολα Μίροτιτς που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου από την Ολίμπια Μιλάνο, με τον έμπειρο φόργουορντ να έφτανε τους 18 πόντους και να μειώνει στους τρεις (57-54 στο 29′).

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα βρήκε δυο σερί τρίποντα του Τονούτ και του Σίλντς και έστειλε την διαφορά στο +1 (65-64), σε ένα πραγματικό ντέρμπι που έδειχνε ότι θα κριθεί στο τέλος, στο 34′. Μάλιστα, ο Μιρότιτς που ήταν πραγματικά “καυτός”, με ένα δικό του τρίποντο έβαλε τους Ιταλούς σε ρόλο οδηγού (69-68, στο 36′). Ο Βόιτμαν που ήταν άξιος συμπαραστάτης του Σέρβου φόργουορντ, έχοντας 20 πόντους ως εκείνο το σημείο, έκανε το 71-71. Μάλιστα, ο Παπαγιάννης με το τρίτο του τρίποντο στο ματς, ξανά έβαλε μπροστά τους Τούρκους (74-71). Ενώ με νέο δικό του καλάθι, έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων (76-72) στο 39′. Με τον Έλληνα σέντερ να μην είχε αστοχήσει σε σουτ και να αποτελούσε παράγοντα του ματς. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μέλι, το Μιλάνο ισοφάρισε 15” πριν το τέλος 76-76. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σκότι Γουίλμπεκιν αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Φενέρ, ο Σιλντς σε εκείνο της Ολίμπιας και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ντόρσει και ο Πιερ έβαλαν σε θέση οδηγού την Φενέρ με τρεις (81-78) στο 42′. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχές, με το Μιλάνο να έχει πετύχει μονάχα καλάθι έως το 44′, με τον Μίροτιτς. O Σκότι Γούιλμπεκιν με ένα τεράστιο τρίποντο του έστειλε την διαφορά στους πέντε πόντους (84-79, στα 46”). Με 3 βολές ο Μιρότιτς μείωσε στους 2 (84-82). Ο Γκούντουριτς είχε 1/2 βολές στο τέλος, με τον Μιρότιτς να χάνει το σουτ που θα ξανά έστελνε το ματς σε δεύτερη παράταση. Έτσι, οι Τούρκοι πήραν μια σπουδαία νίκη για την πρεμιέρα της Euroleague, με καθοριστικούς Γουίλμπεκιν και Παπαγιάννη.//ΓΓ

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-35, 62-54, 76-76, 85-82

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 2, Γουίλμπεκιν 19 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανλί, Παπαγιάννης 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Μαχμούτογλου, Ντέιβις, Πιέρ 11 (3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 15 (4/4 δίποντα), Ντόρσεϊ 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Καλάθης, Μάνταρ 8, Σεστίνα.

Ολίμπια Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 5, Μπορτολάνι, Πάνγκος 2, Τονούτ 3 (1) Μέλι 7 (5 ριμπάουντ), Καμαγκατέ, Ρίτσι, Φλακαντόρι 3, Σιλντς 10 (5 ριμοπάουντ), Μίροτιτς 27 (3/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάινς 4, Φόγκτμαν 21 (7 ριμπάουντ).