Η Φενέρ… εκτέλεσε από την περιφέρεια την Βίρτους!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, σουτάροντας με το εντυπωσιακό 20/40 τρίποντα, επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 104-72. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πιερ, και Γκούντουριτς με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ντεμπούτο για τον Μπιέλιτσα.

O αγώνας

Με καλύτερο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι η Βίρτους, η οποία με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 12-6 στο 4′ της Φενέρ, που είχε σε εκείνο το διάστημα, δύο σκόρερ, τους Μότλεϊ και Καλάθη με 4 και 2 πόντους αντίστοιχα. Οι Τούρκοι απάντησαν άμεσα και με ένα 7-0 σερί πέρασαν μπροστά στο σκορ, 13-12 στο 6΄. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, βρήκε ρυθμό και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα (Δύο του Γκούντουριτς, ένα του Γουίλμπεκιν κι ένα του Χέις) προηγήθηκε με 11 πόντους, 25-14 στο 8′. Οι γηπεδούχοι δεν σταματούσαν και με δύο ακόμα τρίποντα, ένα του Γουίλμπεκιν και ένα του Πιερ έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 17, 31-14.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ με αποτέλεσμα να αυξήσει κι άλλο το προβάδισμα της στους 25 πόντους, 45-20 στο 14′ με τους Γκούντουριτς, Πιερ, Καλάθη και Γουίλμπεκιν να σκοράρουν. Η τουρκική ομάδα, σε αυτό το διάστημα μετρούσε το εξωφρενικό 9/14 τρίποντα (64,3%). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, είδε τον Νεμάνια Μπιέλιτσα να πατά παρκέ για πρώτη φορά φέτος και πήγε στα αποδυτήρια με double score στους 29 πόντους, 58-29.

Με τους Γουίλμπεκιν και Πιερ να σκοράρουν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Φενερμπαχτσέ ανέβασε κι άλλο την διαφορά της στους 33 πόντους, 67-34 στο 24′. Σενγκέλια και Μπελινέλι απάντησαν, προσπαθώντας να… μικρύνουν τη συντριβή, ενώ με καλάθι του Μπακό η διαφορά πήγε στους 27, 71-44. Οι Τούρκοι ωστόσο ήταν ισοπεδωτικοί και με ένα 10-2 έκαναν το 81-46. To δεκάλεπτο έκλεισε στο 85-52.

Όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός έπεσε στη τελευταία περίοδο, αφού το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. O Μάρκο Γκούντουριτς συνέχισε να έχει κέφια και με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 93-59 στο 35΄. Τα τελευταία λεπτά ήταν μονόλογος για την Φενέρ, η οποία πήρε τελικά τη νίκη με 104-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 16 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 4 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιέλιτσα 2 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 3 (1), Χέιζ – Ντέιβις 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πιερ 20 (5/7 τρίποντα), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 16 (4/4 τρίποντα), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 8 (2), Μπελινέλι 18 (6/9 τρίποντα), Παγιόλα 2, Μπάκο 4, Τζαϊτέ 5, Σενγκέλια 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Χάκετ 5 (1), Μίκι 10 (4 ριμπάουντ), Γουίμς 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Οτζελέγιε 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 3 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αμπάς (0/4 σουτ).