Η επίθεση “πρόδωσε” τον ΠΑΟΚ κόντρα στην Ντιζόν

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη γνώρισε την ήττα (70-66) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, έχοντας σημαντικά προβλήματα στο τελείωμα των φάσεων και στο σκορ από την περιφέρεια.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 70-66 από την Ντιζόν, μπαίνοντας με το αριστερό στους ομίλους του Basketball Champions League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη παρόλο που πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης δεν είχε λύσεις στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, ενώ τελείωσε την αναμέτρηση με μόλις 32% στο τρίποντο, 68% στις βολές και 12 ασίστ. Οι καλές άμυνες των δύο ομάδων αποτυπώνονται και στα 9 κλεψίματα που είχαν καθεμιά τους.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Τζάλεν Ράϊλι με 25 πόντους με 6/12 τρίποντα. Με 11 τελείωσε ο Φράνκε και 4 ριμπάουντ, ενώ δεν υπήρχε άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σίμον με 25 πόντους και 4/5 τρίποντα και ο Αλίνγκε με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα τέσσερα λεπτά (5-4) και κυρίαρχο ήταν τα πολλά φάουλ της γαλλικής ομάδας. Το πρώτο τρίποντο ήρθε για την Ντιζόν στο 5ο λεπτό, ενώ αμέσως στον αιφνιδιασμό σκόραρε εκ νέου δίποντο και πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +4 (5-9 στο 5′). Οι Γάλλοι συνέχισαν να βρίσκουν αναπάντητους πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά και στο +13 (5-18 στο 8′), με τον ΠΑΟΚ να έχει εκτελέσει επτά προσπάθειες σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-19 με επιμέρους 8-1 από την ομάδα του Λυκογιάννη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε δυνατά, με την Ντιζόν να είναι άστοχη και να έχει ευστοχήσει μόλις σε ένα τρίποντο στα πρώτα 3′ και 30” (22-26). Οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παραμένουν άστοχοι, με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει φτάσει τη διαφορά στο καλάθι, πριν το νέο ξέσπασμα των Γάλλων που έστειλε τη διαφορά στο +8 (24-32 στο 7′). Ο ΠΑΟΚ που δεν είχε λύσεις από την περιφέρεια προσπάθησε να απειλήσει κοντά στο καλάθι, όμως με νέο τρίποντο του Σίμον (3/4 σε εκείνο το σημείο) η διαφορά πήγε ξανά στο +9 πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα στο πρώτο λεπτό μείωσε τη διαφορά στους τρεις (34-37), πριν το νέο ξέσπασμα της Ντιζόν με επτά αναπάντητους πόντους. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία στα ριμπάουντ, αλλά παρέμενε άστοχος από τα 6,75 (5/18), με την Ντιζόν όμως να έχει “μπλεχτεί” στον αργό ρυθμό και στο set παιχνίδι των παικτών του Λυκογιάννη. Σερί 9-0 για τους Γάλλους από το 24′ μέχρι το 28′, που έστειλε τη διαφορά ξανά στο +10 (40-50), με το “δικέφαλο” του βορρά να έχει και περισσότερα λάθη από την Ντιζόν (13-10) και την περίοδο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους στο +9 (46-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις περισσότερες προσπάθειές τους, με τον ΠΑΟΚ σε πολλές επιθέσεις να δυσκολεύεται να ολοκληρώσει τις φάσεις. Μέχρι το έβδομο λεπτό της περιόδου, το επιμέρους σκορ ήταν 4-7, με την Ντιζόν παρόλα αυτά να διατηρεί διψήφια διαφορά. Ένα ξέσπασμα όμως του ΠΑΟΚ με μπροστάρη τον Ράϊλι έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους, 1′ και 20” πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντιμετώπισαν με ψυχραιμία τα τελευταία δευτερόλεπτα και επικράτησαν με το τελικό 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70.