Η εντυπωσιακή Μπαρτσελόνα… καθάρισε την Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο

Με το δεξί… ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην EuroLeague η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου, που επικράτησε με 91-74 της Εφές στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Πάλευε μόνος του για τους φιλοξενούμενους ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πραγματοποίησε double double με 16 πόντους και 12 ασίστ.

Αμφότεροι οι σύλλογοι γύρισαν σελίδα το καλοκαίρι. Η Μπαρτσελόνα έδωσε τα ηνία στον άπειρο Γκριμάου μετά τη λήξη της συνεργασίας της με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ενώ η Εφές εμπιστεύθηκε τον Ερντέμ Τσαν μετά τη φυγή του Εργκίν Αταμάν για τον Παναθηναϊκό. Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Λάρκιν καθοδηγούσε την επίθεση της τούρκικης ομάδας έχοντας πέντε ασίστ και δύο πόντους, με την Εφές να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (15-13) στο 7′. Οι δυο ομάδες δίνοντας έμφαση στην άμυνα τους, παρέμειναν κοντά στο σκορ, όμως η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-19). Το σύνολο του Γκριμάου με ένα επιμέρους σκορ 7-2, και άψογη αμυντική λειτουργία πήρε “αέρα” και προβάδισμα οκτώ πόντων, (29-21, 12′). Με τον Λάρκιν όμως να βρίσκεται σε καλή μέρα, με οκτώ πόντους και έξι ασίστ, η Εφές έβγαλε αντίδραση και έστειλε την διαφορά στο σουτ, (34-32, στο 16′). Η ισπανική ομάδα είχε τον Γιαν Βέσελι με 10 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ. Ο Τσέχος σέντερ βοήθησε έτσι ώστε οι “μπλαουγκράνα” να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με έξι πόντους στο ημίχρονο (40-34).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-4, και με τον Λάρκιν σε ρόλο μαέστρου, έχοντας εννιά ασίστ, η Εφές έφερε το ματς στην ισοπαλία (44-44) στο 23′. Η συνέχεια ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με την ένταση του ματς να θυμίζει αγώνα πλέι-οφ… την πρώτη αγωνιστική. Ο Γουίλι Ερναγκόμεθ ο οποίος είχε εννιά πόντους στην τρίτη περίοδο, κρατούσε την Μπαρτσελόνα μπροστά στο +6 (58-52) στο 26′. Ο Λάρκιν όμως “τάιζε” συνεχώς τους συμπαίκτες του, οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -5 (69-64). Ο Αμερικανός είχε 11 ασίστ ως εκείνο το σημείο. Μια περίοδο, που οι άμυνες πήγαν περίπατο, καθώς το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν υπέρ της Εφές (30-29).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βέσελι και Τζαμπάρι Πάρκερ έδειξαν τον δρόμο προς τη νίκη για την Μπαρτσελόνα, ενώ η άμυνα της “κλείδωσε” τους φιλοξενούμενους. Στο 34′ η ομάδα του Γκριμάου προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (77-66). Η επιθετική λειτουργία της ισπανικής ομάδας, λειτουργούσε άψογα, ενώ μόνος του ο Λάρκιν δεν έφτανε για την ομάδα του Τσάν και “μοιραία” η διαφορά έφτασε και στο +15 (85-70). Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη και το τελικό σκορ να είναι 91-74.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γουίλι Εναργκόμεθ (24π.), Νίκολας Λαπροβίτολα (12π. 8 ασ.) και Γιαν Βέσελι (16π. 7 ριμπ.). Από την άλλην πλευρά, ο Σέιν Λάρκιν πραγματοποίησε ένα μεγαλοπρεπέστατο double double (16π. 12 ασ.).

Μπαρτσελόνα (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 16 (8/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπριθουέλα 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 8 (2), Ερνανγκόμεθ 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές), Λαπροβίτολα 13 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάρκερ 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Αμπρίνες 7 (1), Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα

Αναντόλου Εφές (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 16 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 12 ασίστ), Μπομπουά 4 (1), Μπράιαντ 10 (2), Κλάιμπερν 7 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 2 (1/7 σουτ), Πλάις 5 (1), Χόλατζ, Γιλμάζ 3 (1), Γουίλις 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζίζιτς 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), Τζόουνς 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ).//ΓΓ