Η Έφες μετέτρεψε το Σούπερ Καπ σε παράσταση για ένα ρόλο

Η ομάδα του Αταμάν ήταν εκπληκτική για τρία δεκάλεπτα, στα οποία διατηρούσε διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με το ξέσπασμα της Φενέρ στα τελευταία πέντε λεπτά να μην αρκεί για να αποφύγει την ήττα (71-62).

Η Αναντολού Έφες είναι η νικήτρια του Σούπερ Καπ Τουρκίας. Η ομάδα του Αταμάν έμοιαζε ασταμάτητη για τρία δεκάλεπτα σε άμυνα και επίθεση απέναντι στην Φενέρμπαχτσε (71-62), όπου έφτασε τη διαφορά και στο +21, ενώ από το 15′ μέχρι το 37′ διατηρούσε διαφορά διψήφιου αριθμού και άνω. Η σκληρή της άμυνα και η αστοχία των παικτών του Ιτούδη ήταν τα κυρίαρχα σημεία στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, με την Έφες να τελειώνει το παιχνίδι έχοντας μόλις 14 φάουλ και 8/25 τρίποντα. Η κυριαρχία της Φενέρ στα ριμπάουντ (29-25) δεν της αρκούσε, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχη από την περιφέρεια (7/28 τρίποντα).

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την Έφες με οκτώ πόντους σε δύο λεπτά, έχοντας 2/2 από τα 6,75, απέναντι στην Φενέρμπαχτσε που δυσκολευόταν να ακολουθήσει το ρυθμό. Στο πεντάλεπτο η ομάδα του Αταμάν είχε φτιάξει ήδη μια διαφορά εννέα πόντων (4-13), παίζοντας επιθετική άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Φενέρ. Η διαφορά έφτασε και στους 11 πόντους πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (12-23 στο 9′) με την Έφες να σκοράρει τόσο από την περιφέρεια όσο και στη ρακέτα των αντιπάλων της, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-23.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αταμάν συνέχισε με τον ίδιο και καλύτερο ρυθμό, αλλά ήταν ιδιαίτερα άστοχη για τέσσερα λεπτά, με την Φενέρ να μειώνει στους πέντε (20-25 στο 14′). Σε εκείνο το σημείο ο Τούρκος τεχνικός κάλεσε time-out και οι παίκτες του μπήκαν στο γήπεδο με το “μαχαίρι στα δόντια”. Η Έφες κατέγραψε το εξωφρενικό 15-0 στα επόμενα πέντε λεπτά και έφτασε τη διαφορά στο +20 (20-40 στο 19′), με το ημίχρονο να κλείνει στο +19 για τους πρωταθλητές Ευρώπης (23-42) και τον Ζίζιτς να κυριαρχεί στα δύο καλάθια.

Στην επανάληψη η Φενέρ προσπάθησε να βάλει περισσότερη πίεση στο πέντε εναντίον πέντε και πάνω στην μπάλα στην Έφες, δυσκολεύοντας έτσι την κυκλοφορία τους και οδηγώντας τους σε “σκοτωμένες” επιθέσεις. Από την άλλη πλευρά όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, παρά την καλή τους άμυνα, δεν είχαν ευστοχία στην επίθεση, με μόλις 2/16 τρίποντα στο 25′ και το σκορ στο 29-45. Δύο προσπάθειες του Μίτσιτς “ξεμπλόκαραν” την Έφες και έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +19 (31-50) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 36-54.

Η τελευταία περίοδος ήταν το ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε. Οι παίκτες του Ιτούδη ανέβασαν την απόδοσή τους και την ευστοχία τους κυρίως από τα 6,75, μειώνοντας στους 14 πόντους στο 35′ (49-63). Σε εκείνο το σημείο η Έφες σταμάτησε να σκοράρει, με την Φενέρ να κάνει ένα επιμέρους σκορ 8-1, φέρνοντας το παιχνίδι σε μονοψήφια διαφορά μετά από 23 λεπτά (57-64). Τα συνεχόμενα time-outs όμως των τελευταίων 90 δευτερολέπτων ευνοήσαν τους παίκτες του Αταμάν, που συγκεντρώθηκαν και “καθάρισαν” την αναμέτρηση για το τελικό 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 23-42, 36-54, 62-71.