Η ασταμάτητη Παρτιζάν παρέσυρε και την Βαλένθια

Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα, το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφυγε με τη νίκη από την Ισπανία, επικρατώντας με 72-67 της ομάδας του Άλεξ Μουμπρού για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και το απέδειξε η Παρτιζάν, που πήρε μία μεγάλη νίκη στη Βαλένθια και έφθασε τις πέντε συνεχόμενες στην Euroleague, με αποτέλεσμα να ανεβεί στη 4η θέση με ρεκόρ 9-6, αφήνοντας την αντίπαλό της στο 8-7.

Πολύ σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να βρίσκονται σε πρώτο πλάνο εκατέρωθεν. Τη διαφορά έκανε ουσιαστικά το επιμέρους 20-10 της Παρτιζάν στη τρίτη περίοδο, που την οδήγησε στο να μπει με +9 (53-44) στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Για σχεδόν 36 από τα 40 λεπτά του ματς, οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα και έφθασαν δίκαια στη νίκη με τους Σμάιλαγκιτς και Πάντερ να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα, για το 59-64 και το 61-67 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-33, 44-53, 67-72

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ 3 (1/6 σουτ), Πουέρτο 9 (1), Ρέουβερς (0/5 τρίποντα), Πραντίγια 5 (6 ριμπάουντ), Λόπεθ-Αροστέκι 3 (1), Τζόουνς 14 (1), Ίνγκλις 6 (7 ριμπάουντ), Γιόβιτς 3 (1), Τουρέ 4 (6 ριμπάουντ), Χέρμανσον, Ρόμπερτσον 12 (2), Ντέιβις 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 14 (2), Πάντερ 13 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Σμάιλαγκιτς 4, Γιάραμαζ, Νάναλι 14 (2), Άντζουτσιτς, Ντοζίερ 9 (1), Πονίτκα 5 (1), Καμίνσκι 6 (0/3 τρίποντα), Καμπόκλο 7.