Η απίθανη Ιταλία έμεινε… ζωντανή

Οι “Άτζούρι” όπως το 2021 στο Eurobasket, έτσι και στο φετινό Mundobasket επικράτησαν της Σερβίας με 78-76 και κράτησαν “ζωντανή” την ελπίδα να βρεθούν στην επόμενη φάση. Οι “Πλάβι” απώλεσαν μια διαφορά 16 πόντων στην τρίτη περίοδο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σιμόνε Φοντέκιο με 30 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί ξεκίνησαν δυνατά, με τον Μάρκο Σπίσου να είναι “καυτός” με 3/3 τρίποντα, χτίζοντας μια διψήφια διαφορά με 20-10. H Σερβία κάλυψε γρηγορά την διαφορά και μείωσαν στους τέσσερις (19-23) πριν την λήξη της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Γκούντουριτς. Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες μείνανε κοντά στο σκορ με τον Φοντέκιο από την Ιταλία και τον Μπογκντάνοβίτς από τη Σερβία, να πρωταγωνιστούν στον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σβεστίσλαβ Πέσιτς πάτησε το γκάζι και με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (14π. 12 ριμπ.) να κυριαρχεί και στις δυο πλευρές στο παρκέ, πραγματοποιώντας ένα ακόμη double double στο τουρνουά. Στην εξίσωση του αγώνα για τους “πλάβι” μπήκε και ο Ντρόμπριτς (15π.) και έτσι η Σερβία έχτισε μια διαφορά που έφτασε και μέχρι το +16 (44-60). Ωστόσο, ο Σιμόνε Φοντέκιο συνέχιζε το βιολί του στην επίθεση και μείωσε λίγο πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου σε τρεις (59-62).

Το πάθος των Ιταλών εμφανίστηκε και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και έφεραν το ματς… τούμπα, περνώντας μπροστά με πέντε πόντους (74-69). Οι αναμνήσεις από το Eurobasket του 2021 εμφανίστηκαν για τους Σέρβους, οι οποίοι ενώ κατάφεραν και έμειναν κοντά στο σκορ δεν μπόρεσαν να λυγίσουν την αντίσταση των αντιπάλων τους. Μοιραίος για την ομάδα του Πέσιτς, ο Νίκολα Γιόβιτς ο οποίος αστόχησε στο τρίποντο-νίκης με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 78-76 υπέρ των Ιταλών.

Για του νικητές ξεχώρισαν ο Σιμόνε Φοντέκιο (30π.) Μάρκο Σπίσου (14 π.) και Λουίτζι Ντατόμε ( 10π.) Για τη Σερβία, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 18 πόντους (αλλά 4/16 σουτ), ο Όγκνιεν Ντόμπριτς 15 πόντους και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντους και 12 ριμπάουντ).//ΓΓ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 7 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (4/16 σουτ, 1/13 τρίποντα), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς 15 (1), Γκούντουριτς 8 (2), Ν. Γιόβιτς 5 (1/5 τρίποντα), Σ. Γιόβιτς 4, Μαρίνκοβιτς 3 (1), Μιλουτίνοβ 14 (12 ριμπάουντ), Πέτρουσεβ

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 10 (2/6 τρίποντα), Ντιούφ, Φοντέκιο 30 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέλι 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παγιόλα 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πολονάρα 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρίτσι, Σεβερίνι 3 (1), Σπίσου 14 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόνουτ 3 (1)